03.03.2008 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy ČR odhadují škody na statisíce kubíků

Na stovky tisíc metrů krychlových poničeného dřeva zatím odhaduje škody po sobotní vichřici Emma Státní podnik Lesy České republiky. Řekl to včera mluvčí Lesů ČR Radek Drahný s tím, že lidé by do poničených lesů kvůli hrozícím pádům stromů vůbec neměli vstupovat.

Podle lesníků by však Emma neměla napáchat škody jako loňský orkán Kyrill, kterému padlo za oběť přes pět milionů metrů krychlových dřeva. "Nejvíce poškozeny jsou lesní porosty v oblasti západních Čech. Jde o výrazné škody. Jakého jsou rozsahu, budeme vědět v průběhu příštího týdne," řekl výrobně-technický ředitel Lesů ČR Jiří Černík.
Zpřesnit škody bude možné až poté, co se revírníci Lesů ČR budou moci po uklidnění větru vydat přímo do poničených porostů. Lesníci zároveň lidi varují před vstupem do lesa. "Na řadě míst hrozí samovolným pádem nahnuté či zavěšené stromy. Dokud lesníci nebezpečné stromy nepokácí, nedoporučujeme vstup do lesů," řekl Drahný. Nejdříve budou lesníci uvolňovat zatarasené cesty.
Odhadovat finanční škody z poničeného dřeva by nyní bylo podle Lesů ČR předčasné. "Bude záležet na druhu poškození dřeva. Z řady vyvrácených stromů se dá dřevo, které není rozštípáno na třísky, zpeněžit za normální ceny. Část padlých stromů se zřejmě bude moci použít i jako lapáky na kůrovce," řekl Drahný.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down