Lesy ČR odvedou do státního rozpočtu 3,05 miliardy korun, Budějovický Budvar nic

Státní podnik Lesy ČR letos odvede do státního rozpočtu 3,05 miliardy korun. Uvádí to materiál, který dnes schválila vláda. Jde o nejnižší sumu od roku 2013, kdy podnik začal peníze do rozpočtu posílat. Další národní podnik, který je v gesci předkládajícího Ministerstva zemědělství, Budějovický Budvar, by letos neměl do rozpočtu poslat nic kvůli vysokým investicím.

V závěru loňského roku Lesy ČR do rozpočtu státu odvedly 5,6 miliardy korun, v roce 2015 odvod činil 8,22 miliardy korun. V roce 2014 byl odvod 6,5 miliardy korun a v roce 2013 to bylo šest miliard korun. V letošním roce se státní lesy potýkají s kůrovcovou kalamitou a s poškozenými stromy po vichřici Herwart.
Podnik za první tři čtvrtletí letošního roku zvýšil hrubý zisk meziročně o 3,5 procenta na 4,04 miliardy korun. Důvodem růstu zisku byly vyšší těžby a mírně vyšší ceny dřeva. Současná situace na trhu se dřevem po kůrovcové a větrné kalamitě však působí na tvorbu zisku nepříznivě, uvedl již dříve generální ředitel podniku Daniel Szórád.
Budvar předloni odvedl do státního rozpočtu 300 milionů korun. Odvod (letos) nebude realizován z důvodu vysoké investiční činnosti podniku, uvedlo ministerstvo. Tržby Budvaru se loni zvýšily o 2,9 procenta na rekordních 2,54 miliardy korun. Hrubý zisk klesl o necelá čtyři procenta na 337,3 milionu korun.
Naopak letos odvede 300 milionů korun do státního rozpočtu Státní pozemkový úřad. Má stanoveny příjmy 1,1 miliardy Kč, které budou ve skutečnosti překročeny na 1,4 miliardy Kč, dodává materiál.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *