Státní podnik Lesy České republiky požádal Krajský soud v Brně, aby při přezkumu pohledávek za společností CE Wood v insolvenci věnoval mimořádnou pozornost pohledávkám, které se snaží uplatnit společnosti evidentně personálně a majetkově svázané s dlužníkem. Lesy ČR už dříve v tomto smyslu podaly návrh, aby soud uložil insolvenčnímu správci prověřit, jak, kdy a za jakých okolností vznikly pohledávky společností, personálně spojených se CE Wood, které se zasloužily o vyhlášení ochranného moratoria na CE Wood. Informovala o tom Eva Kijonková, mediální zástupkyně Lesů ČR.
Celkem devatenáct věřitelů, kteří vyjádřili souhlas s moratoriem, je úzce majetkově a personálně propojených s dlužníkem. Například u společnosti Ploma, a. s., je jediným akcionářem CE Wood. Souhlas s vyhlášením moratoria podepsal předseda představenstva Martin Černý, který je současně místopředsedou představenstva CE Wood, a. s. Za společnost Foresinvest Velké Karlovice, a. s., uplatňující pohledávku ve výši přes 91 milionů korun, souhlas s vyhlášením moratoria opět podepsal Martin Černý. Společnost CE Wood - doprava, a. s., s pohledávkou převyšující 88,8 milionu korun, má jako jediného akcionáře v obchodním rejstříku uvedenu firmu CE Wood, a. s. Tři členové dozorčí rady věřitele jsou současně členy představenstva CE Wood, a. s. Obdobně jsou zřetelné vazby u dalších šestnáct věřitelských společností.
„Máme vážné a důvodné pochybnosti o existenci samotných pohledávek. Právě na tuto skutečnost jsme již také insolvenční soud upozornili,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora. Lesy ČR tedy mají zásadní výhrady a nedůvěřují poctivosti záměru CE Wood na vyřešení dluhů. Nelze vyloučit podezření z trestného činu zneužívání informací v obchodním styku, případně z trestného činu podvodu.
Lesy ČR tedy prostřednictvím svého právního zastoupení usilují o to, aby předběžný insolvenční správce kromě přihlášených pohledávek přezkoumal i nepřihlášené pohledávky věřitelů CE Wood, kteří mají vazby na CE Wood. Současně by měl správce přezkoumat, zda právní úkony, na základě kterých vznikly pohledávky propojených věřitelů, nebyly uskutečněny společností CE Wood, a. s., až po zahájení insolvenčního řízení nebo v nedávné době před zahájením insolvenčního řízení. Podezření budí rovněž převod akcií společnosti Silvaco, a. s., který se velmi pravděpodobně uskutečnil až po zahájení insolvenčního řízení, případně krátce před zahájením insolvenčního řízení.
Pokud se prokáže, že CE Wood neuvedl v návrhu na moratorium pravdivé údaje nebo že vyhlášením moratoria sledoval nepoctivý záměr, byl by to podle zákona důvod ke zrušení moratoria. Navíc vzniká trestně právní odpovědnost za podvodné jednání.
Lesy ČR podaly u Krajského soudu v Brně návrh na zahájení insolvenčního řízení proti společnosti CE Wood, a. s., letos v lednu poté, co CE Wood během roku 2008 nedodržel žádné splátkové kalendáře.