Lesy ČR posílily hlídky proti zlodějům vánočních stromků

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) začal v těchto dnech hlídat mladé lesní porosty před zloději vánočních stromků. Některé porosty budou lesníci stříkat speciálním roztokem, koruny stromků budou také znehodnocovat prostříháváním větví. Postřik, který se používá na ochranu porostů před okusem zvěří, není vidět a v chladu ani cítit. Zapáchá až při pokojové teplotě. Uvedla to mluvčí LČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Posilujeme hlídky v mladých lesních porostech. Případnému zloději hrozí pokuta až 15 000 korun," uvedla mluvčí. Zájemci, kteří chtějí stromek přímo z lesa získat legálně, si jej mohou koupit. "Na většině revírů a lesních správ stromky z lesních prořezávek prodáváme. Ceny smrčků a boroviček jsou přibližně od 80 do 150 korun za kus. Borovice jsou dražší," řekla Jouklová.
Poznamenala, že většina v Česku prodávaných vánočních stromků roste na plantážích jiných vlastníků, než jsou Lesy ČR. Podstatná část stromků také pochází z dovozu. "Na trh letos LČR dodají jen asi 3200 kavkazských jedlí z plantáže na Šumavě. Prodejem uspokojujeme jen místní poptávku," uvedla Jouklová. V Česku se každý rok v průměru prodá zhruba milion živých vánočních stromků.
Kdo by si chtěl v lese opatřit jmelí, musí k tomu mít výjimku vydanou vlastníkem lesa. Podle lesního zákona je volný sběr jmelí v lese zakázán. Většina jmelí se ale trhá na listnatých stromech, tedy v alejích mimo les nebo na zahradách, kde je sběr jednodušší.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down