17.01.2005 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy ČR ruší smlouvy

Lesy České republiky ukončí k 15. lednu všechny smlouvy, jež na práce v lesích uzavřelo bývalé vedení firmy. Lesní společnosti se budou muset zúčastnit nových výběrových řízení, která chtějí Lesy vyhlásit do konce února. Minulý týden to oznámil mluvčí podniku Lubomír Šálek.

Od poloviny ledna si bude podle něj podnik u lesních firem objednávat práce tak, aby těžba v lesích pokračovala. Období od 1. února do konce června chtějí pokrýt dočasnými smlouvami podobně jako u tendrů vyhlášených v prosinci. Od 1. července by pak měli všechny práce v lesích zajišťovat vítězové výběrových řízení vyhlášených v prosinci i chystaných na únor.
Konec smluv se týká prací asi na 72 procentech státních lesů. Proti výběrovým řízením protestují lesnické firmy, podle nichž nastane v lesním hospodářství chaos a zaniknou tisíce pracovních míst. Lesy ČR dosud vypsaly tendry na práce na 12 procentech svých lesů, kde firmám končila smlouva. Podmínky a příprava tendrů však vyvolaly mezi podnikateli v lesnictví velkou nevoli. Změny podle nich přinášejí nestabilitu lesnictví a ohrožení tisíců pracovních míst v lesním hospodářství. Odborový svaz dřevo-lesy- voda vyhlásil stávkovou pohotovost.
Své rozhodnutí Lesy ČR opírají o zjištění Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle kterého jsou minulé smlouvy v rozporu se soutěžním právem. "Smlouvy byly od počátku neplatné, takže je ani nemůžeme vypovědět či zrušit. Musíme nastolit nový smluvní vztah," řekl Šálek. Antimonopolní úřad podle něj hodnotí smlouvy jako dohody, které představují bariéru pro vstup dalších soutěžitelů na trh. "Podle zákona jde o dohody zakázané, a tím i neplatné," řekl Šálek.
Podle České asociace podnikatelů v lesním hospodářství krok státních lesů dál prohloubí nejistotu podnikatelů v lesním hospodářství. "Vztah mezi podnikateli a Lesy ČR se tím dál vyhrocuje," řekl prezident asociace Josef Horák. Nevyloučil, že situace přeroste ve stávku v lesnictví. Zmíněné rozhodnutí se podle něj vymyká všem právním zvyklostem. "Od ÚOHS máme stanovisko, že žádné správní řízení ve věci státních lesů zahájeno nebylo, takže nemohl být vydán ani žádný verdikt," řekl Horák. Největší česká lesní firma CE Wood již informovala, že proti postupu Lesů ČR podnikne právní kroky. "Budeme žádat soud o ověření platnosti smluv a současně vymáhat náhrady škod, které předběžně odhaduji na stamiliony korun měsíčně," uvedl předseda představenstva firmy Ivan Doubrava.
Uzavřením nových smluv by Lesy ČR chtěly převzít do vlastní režie asi 40 procent obchodu s vytěženým dřevem, a omezit tak dosavadní prodej dřeva lesnickým firmám nastojato. Dosud podnik přes přímo řízené lesní závody obchodoval šest procent. Podniku patří asi polovina lesů v zemi, ročně z nich vytěží kolem 7,5 milionu metrů krychlových dřeva.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down