Lesy ČR se odvolaly proti pokutě

Lesy ČR se odvolaly proti milionové pokutě, kterou dostaly nedávno za chyby v tendru na dodávky ochranných pracovních prostředků od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Oznámil to mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Případem se bude nyní zabývat rozkladová komise předsedy úřadu Petra Rafaje. Lesy ČR zatím pokutu platit nemusí, rozhodnutí úřadu není pravomocné.

Podle antimonopolního úřadu Lesy ČR chybovaly tím, že předmět zakázky nebyl jednoznačně vymezený. Firma s tím ale nesouhlasí. Zakázka byla podle Lesů ČR zadána v otevřeném řízení, tedy v nejpřísnějším režimu stanoveném zákonem pro zadání nadlimitní veřejné zakázky, Lesy ČR nemohly pro zadání zakázky využít transparentnější a otevřenější způsob, prohlásil již dříve mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.
Lesy ČR zadávaly zakázku v roce 2010. Pro výpočet nabídkové ceny měli uchazeči využít položky uvedené ve vzorovém koši výrobků, který vycházel z nákupů provedených zadavatelem v minulosti, přičemž množství odpovídalo odběrům za jeden rok. Na základě vzorového koše uchazeči vypracovávali cenové nabídky, které zadavatel hodnotil, a s vítězným uchazečem posléze uzavřel smlouvu. Jak dříve uvedl Rafaj, zadavatel si ale v zadávací dokumentaci vyžádal jako přílohu k cenovým nabídkám i kompletní ceník dodavatelů a sdělil, že v době plnění zakázky bude oprávněn objednávat zboží v plné šíři sortimentu z tohoto ceníku. Podle něj Lesy ČR konkretizovaly požadované dodávky zboží pouze prostřednictvím vzorového koše, na jehož základě hodnotily nabídkovou cenu, přičemž údajně samy uvedly, že v této vybrané skupině nejsou obsaženy všechny položky.
Rafaj poznamenal, že nikde v zadávací dokumentaci tedy není přesně stanoven celý předmět zakázky, tedy kompletní poptávaný sortiment. Stanovení předmětu zakázky tak zadavatel v podstatě ponechal na libovůli jednotlivých uchazečů, respektive jejich kompletních ceníků sortimentu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *