26.08.2008 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy ČR už kalamitu kůrovce nečekají

Státní podnik Lesy České republiky již nepředpokládá, že jeho porosty letos zasáhne kůrovcová kalamita. Původní obavy z letošního přemnožení nebezpečného škůdce se díky obranným opatřením v lesích zatím nenaplnily. Informoval o tom minulý týden generální ředitel podniku Jiří Novák.

"Podle posledních čísel se zdá, že plošná kůrovcová kalamita jako na počátku devadesátých let nenastane," uvedl Novák. Letošní přemnožení kůrovce se čekalo proto, že v minulých dvou letech v Česku panovaly nadprůměrné teploty a byly menší srážky. Oba tyto faktory přispívají k množení kůrovce.
Nyní dokončené průzkumné lety nad většinou lesů v Česku ukázaly, že se situaci daří zvládat a velkoplošný rozpad porostů kvůli kůrovcům nenastává. "Situace se postupně zlepšuje i v oblasti Moravskoslezského kraje, kde byla pro letošní rok prognóza nejhorší," uvedl mluvčí Lesů ČR Radek Drahný.
Podnik letos zatím do boje s kůrovcem nasadil kolem 50.000 feromonových lapačů a asi 214.000 lapáků v podobě předem pokácených stromů. "Současně jsme do konce července vyhledali a asanovali 350.000 metrů krychlových kůrovcem napadeného dříví. Do konce roku odhadujeme zpracování dalších asi 450.000 m3 napadeného dříví," řekl vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany lesa Lesů ČR Ladislav Půlpán. Roční těžba dřeva ve státních lesích se pohybuje mezi sedmi a osmi miliony metry krychlových.
Pro boj s kůrovcem je důležité zachytit jej do lapáků a lapačů právě při prvním rojení, protože v dalších generacích se množí geometrickou řadou. V nižších polohách se kůrovec během roku dokáže rozmnožit ve dvou až třech generacích, na horách v jedné až dvou. Roční náklady na likvidaci kůrovce se u Lesů ČR pohybují v desítkách milionů korun, při přemnožení jsou částky několikanásobně vyšší

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down