Lesy ČR uzavřely miliardový lesnický tendr 2022+

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) podpisem posledních šesti smluv s firmou Uniles v minulých dnech uzavřel pětimiliardový lesnický tendr 2022+. O kontrakty na 43 územních jednotkách se podělilo 13 lesnických firem. S šesti kontrakty jsou nejúspěšnějšími firmy Uniles, LDF Rožnov, Stora Enso Wood Products Ždírec, Opavská lesní a Jihozápadní dřevařská. Soutěže na třech jednotkách podnik zrušil. Vyplývá to z přehledu uzavřených smluv na webu Lesů ČR. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v zemi.

Většinu smluv státní lesy s vítězi na daných jednotkách podepsaly již v prosinci. Zdržel se pouze podpis smluv s firmou Uniles z holdingu Agrofert kvůli tomu, že nabídky musela posoudit komise z hlediska možného střetu zájmů. Firma Uniles podala nejlepší nabídku na sedmi jednotkách a měla tak šanci získat sedm kontraktů. Nakonec má Uniles šest smluv, protože tendr na jednotce Lipník Lesy ČR zrušily. Učinily tak proto, že jednotka Lipník zahrnovala i část vojenských lesů, které byly součástí směny mezi Lesy ČR a Vojenskými lesy a statky. Na konci prosince však pověřený ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ministryně obrany Jana Černochová (ODS) směnu pozastavili. Za pěticí firem s šesti zakázkami se v tendru umístily společnosti Kloboucká lesní se čtyřmi kontrakty, a firmy Agroforest a Europroland, každá se dvěma kontrakty. Po jedné zakázce získaly společnosti Florstyl, Sušická lesní a obchodní, 1. písecká lesní a dřevařská, Lesní společnost Ledeč nad Sázavou a firma LST Trhanov. Tendr 2022+ zapadá do pětiletého systému soutěží, v němž se každý rok takzvaným senátním způsobem rozhoduje o těžbě dřeva a zalesňování zhruba na pětině území. V tendrech nejsou zahrnuta území spravovaná lesními závody LČR. Firmy vzešlé z tendru 2022+ budou pro Lesy ČR pracovat v letech 2022 až 2026.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down