24.11.2005 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy ČR vítají správní řízení, které s nimi zahájil antimonopolní úřad

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení se státním podnikem Lesy České republiky o zadávání zakázek. Lesy ČR to přivítaly, protože jim dosud není jasné, zda jsou zadavatelem ve smyslu zákona o veřejných zakázkách, nebo ne, sdělila mluvčí podniku Alexandra Křižková. Podnik se podle ní dosud zákonem o veřejných zakázkách neřídí, protože ÚOHS už v červenci v jiném správním řízení pravomocně rozhodl, že nejsou zadavatelem veřejných zakázek podle příslušného zákona. Protože chybí jasný názor na tuto otázku, antimonopolní úřad se obrátil s žádostí o posudek na Evropskou unii.

Lesy ČR podle Križkové už několikrát příslušné státní instituce žádali o jasný názor, jak v této oblasti postupovat. Zákon totiž podle právníků připouští u některých státních podniků dvojí výklad, řekla.
Předseda ÚOHS Martin Pecina potvrdil červencový výsledek správního řízení s tím, že tehdy ÚOHS zamítl návrh na přezkoumání postupu Lesů ČR při zakázkách jako nedůvodný. Nyní čeká na názor Evropské komise v této věci, dodal. Stanovisko Ústavu státu a práva Akademie věd ČR podle něj již potvrdilo předchozí rozhodnutí úřadu.
V nynějším správním řízení namítají podle předsedy ÚOHS opět lesnické firmy, že Lesy ČR jsou zadavatelem, rozhodnutí úřadu je chybné, a je proto třeba jej revidovat. Antimonopolní úřad proto požádal o další posudky. Délku projednávání, respektive trvání správního řízení odhadl Pecina asi na měsíc.
LČR dosud o zakázkách v řádu miliard korun na práce v lesích rozhodovaly podle vlastních pravidel. Pecina uvedl, že státní podnik by musel by zrušit veškeré smlouvy uzavřené na základě už uskutečněných tendrů, pokud by se zjistilo, že pochybil

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down