06.10.2006 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy ČR vyhlásily jednoroční tendry na lesní práce, zájemci se mohou hlásit do 13. listopadu

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vyhlásil jednoroční tendry na práce v lesích. Nabídky mohou zájemci předložit letos do 13. listopadu s tím, že podle nových smluv lze zahájit práce od 1. ledna příštího roku. Celková hodnota vyhlášené zakázky činí 6,08 miliardy korun bez DPH. Týká se téměř všech ploch státních lesů, informoval mluvčí LČR Tomáš Vyšohlíd.

Na rozdíl od minulých tendrů bude hrát při vyhodnocování nabídek nejdůležitější roli cena, která bude mít váhu 80 procent. Po deseti procentech budou mít váhu výše záruky a výše smluvní pokuty za prodlení s dodáním sortimentu dříví.
Jednoroční tendry kritizovaly již dříve lesnické firmy. Poukazovaly na to, že vypsání pouze jednoročních tendrů může způsobit problémy v lesnickém sektoru, protože firmy nestihnou na přelomu roku přestěhovat své kapacity. Údajně podle nich hrozí, že v případě odvolání neúspěšných uchazečů se práce v lesích na několik měsíců zastaví.
Největším kritkem tendrů je největší česká lesnická firma CE Wood. Podle této firmy státní podnik nevyhlásily tendy včas a firma kvůli tomu bude muset propustit ke konci roku přes dva tisíce z celkových 4200 zaměstnanců. Neví totiž, zda pro ně bude mít práci.
Vypsáním nových tendrů se LČR snaží napravit stav vyplývající z toho, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže označil smlouvy vzešlé ze dvou kol tendrů v roce 2005 za nezákonné. Bývalé vedení LČR tato výběrová řízení, která se týkala více než poloviny lesů, totiž nevypsalo podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Na zbylé části lesů firmy pracují podle smluv, které končí ke konci letošního roku.
V průběhu příštího roku by LČR měly vyhlásit takzvané střednědobé tendry na nejméně tři roky. Smlouvy z nich by platily až po skončení smluv z jednoročních tendrů, tedy od ledna 2008. LČR i organizace lesnických firem do září shodně tvrdily, že preferují variantu střednědobých tendrů bez toho, že by se vypisovaly tendry na jeden rok. Ačkoli o budoucích tendrech podnikatelské svazy, firmy a LČR intenzivně jednaly, dohoda pouze o střednědobých tendrech nakonec nebyla uzavřena.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 84MB (16.8% of 500MB)