22.04.2015 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy ČR vynaložily desítky milionů korun na advokáty

Státní podnik Lesy ČR zaplatil loni za služby advokátních kanceláří celkem 51 039 111 korun bez daně z přidané hodnoty. Bylo to méně peněz, než měly Lesy ČR na tento účel v rozpočtu, a také výrazně méně než v předchozích letech. Uvedl to ministr zemědělství Marian Jurečka v odpovědi na písemnou interpelaci poslance ODS a bývalého ministra zemědělství Petra Bendla.

Nejvíc peněz, 45,7 milionu korun bez DPH, inkasovala advokátní kancelář Toman, Devátý & partneři. Advokátní kancelář Jansta, Kostka obdržela 4,9 milionu bez DPH. Společnosti PPS advokáti zaplatily LČR zhruba 307 000 Kč bez daně a Advokátní kanceláři Hartman, Jelínek, Fráňa a partneři zaplatily zhruba 121 000 korun.
Podle Jurečky jsou náklady za loňský rok o více než polovinu nižší než za rok 2013. Proti roku 2012 klesly o víc než dvě třetiny. Za letošní leden zaplatil státní podnik za právní služby zhruba 2,7 milionu Kč bez daně.
Bendl řekl, že chtěl především zjistit, zda Lesy postupují podle rámcové smlouvy z roku 2009, jejíž platnost skončila po čtyřech letech v září 2013, případně zda k této smlouvě uzavírají dodatky. Jak řekl, tuto smlouvu často kritizovala tehdejší opozice. Bendl byl ministrem zemědělství od října 2011 až do konce vlády Petra Nečase v červenci 2013 a do jeho kompetence Lesy ČR spadaly.
Předpokládaná hodnota zakázek po dobu čtyřletého trvání rámcové smlouvy činila 400 milionů korun bez DPH. Nejvyšší kontrolní úřad již dříve uvedl, že v období před touto smlouvou si účtovala jedna z kanceláří 8000 až 9000 Kč za hodinu bez DPH. Od loňského 1. června dostávají kanceláře Toman, Devátý & Partneři a Jansta, Kostka jen 1700 Kč za hodinu poskytnutých služeb.
Jurečka uvedl, že od ukončení rámcové smlouvy už Lesy neuzavírají žádné nové prováděcí smlouvy. Dobíhající prováděcí smlouvy podnik neukončil, protože jde o složité historické kauzy, které s sebou nesou nutnost znalosti dalších souvislostí a činnosti podniku, stojí v odpovědi. Nové případy již podle ministra řeší Lesy ČR prostřednictvím zaměstnanců svého právního odboru.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down