Lesy ČR vypsaly zadávací řízení na vyčištění Bořího lesa na Břeclavsku od munice z druhé světové války. Uvedla to mluvčí podniku Eva Jouklová. Munice se nachází na ploše 500 hektarů. Z lesa by měla začít mizet letos na podzim, uklizena by měla být do deseti let. Odhadované náklady na sběr a likvidaci se pohybují okolo 50 milionů korun. Lhůta pro podání předběžných nabídek končí 30. června.
Boří les se rozdělí na menší celky, o které se bude soutěžit v dílčích veřejných zakázkách. Na konci července chtějí Lesy ČR znát prvního dodavatele prací, sdělil správní ředitel Lesů ČR Igor Kalix. Po zkušenostech s první zakázkou Lesy ČR vypíšou další. Práce mohou probíhat i paralelně. Státní podnik odhaduje, že do deseti let bude hotovo. Podnik ale udělá vše pro to, aby bylo území vyčištěné dřív, dodal Kalix.
Prostor musí prohledat pyrotechnici, následovat bude likvidace výbušnin. Na akci se musí podílet soukromá sféra, protože armáda ani ministerstvo vnitra nemá dost pyrotechniků pro sběr. Lesy proto vyberou specializovanou firmu, jejíž odborníci budou munici hledat. Odevzdat by ji pak měli policejním pyrotechnikům k odborné likvidaci.
O vyčištění Bořího lesa jednala letos v únoru vláda. Stát, kterému společnost Lesy ČR patří, v minulosti neměl na vyčištění peníze. Jihomoravský kraj řešil likvidaci munice několik let, po loňském výbuchu munice ve Vrběticích na Zlínsku na vládu apeloval, aby se věcí zabývala.
Munice pochází z továrny Muna, kterou v Bořím lese zřídili Němci za druhé světové války. Vyráběli v ní granáty a bomby. Oblast osvobodila v dubnu 1945 Rudá armáda, která továrnu vyhodila do povětří. Munice je proto rozesetá všude kolem. Les je volně přístupný lidem, pro něž je nebezpečný. Dosud v něm zemřelo po nálezu munice pět lidí. Poslední obětí se stal v roce 1990 čtrnáctiletý chlapec. Munice se nacházela v prostoru o rozloze 750 hektarů, v minulosti se podařilo vyčistit 250 z nich.*