23.04.2007 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy ČR vytěžily téměř dva miliony kubíků kalamitního dříví

Tři měsíce od orkánu Kyrill, který zasáhl naší republiku, těžba kalamitního dříví v Lesích České republiky pokračuje. Na počátku tohoto týdne vytěžil podnik více než 1,9 mil. m3 poškozeného dříví. Podle mluvčího Lesů ČR Tomáše Vyšohlída to je asi 37 procent objemu kalamitního dříví.

Těžba běží na celém území ve správě Lesů České republiky. „Odhad kalamity se po lokálních větrných epizodách v minulých týdnech nyní pohybuje v úhrnné výši 5,1 mil. m3.,“ říká Jiří Holický, generální ředitel Lesů ČR.
V souvislosti s oteplením začalo jarní rojení kůrovců už 13. dubna. To je o týden dříve
než je obvyklé. „V případě, že vyšší teploty budou trvat i nadále, lze v letošním roce počítat se třemi generacemi kůrovců,“ upřesňuje. První rojení prozatím nepředstavuje zásadní problémy, neboť kůrovec nalétá především do připravených lapáků a lapačů, případně do kalamity. „Na naše pracovníky to však klade větší nároky na koordinaci zpracování kalamity a důslednou kontrolu vývoje kůrovců, neboť napadení není rovnoměrné,“ dodává Holický. Vývoj nové generace bude záviset i na míře oslunění, protože teplo ho urychluje. Velké riziko je zejména tam, kde bylo větší množství kůrovců v loňském roce. Lesy ČR proto zahájily intenzivní kontroly napadení dříví kůrovcem.
Lesy ČR věří, že současné tempo těžby umožní zlikvidovat většinu kalamity do konce června 2007. Celkem Lesy ČR evidují po řádění vichřice cca 5,1 milionů kubíků poškozeného dříví. To jsou přibližně dvě třetiny letošní plánované těžby a jedná se tedy o největší kalamitu v historii podniku Lesy ČR. Úplná likvidace kalamity včetně následných prací bude trvat zřejmě celý letošní rok.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down