16.11.2006 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy dnes skončily s veřejným otevíráním obálek účastníků tendru

Státní podnik Lesy ČR dnes ukončil otevírání obálek účastníků výběrového řízení na provádění pěstebních a těžebních činností a dodávek sortimentů dříví na příští rok. Celkem se do tendrů v řádném termínu přihlásilo 113 subjektů. Na jednotlivé dílčí zakázky bylo podáno 933 nabídek. Informoval o tom mluvčí Lesů ČR Tomáš Vyšohlíd.

Veřejně přístupného procesu otevírání obálek se hlavně účastnili zástupci podnikatelů, kteří se v tenderech ucházejí o zakázky. Kromě nich dozorovali otevírání obálek například i zástupci největších podnikatelských sdružení u nás – SPLH a ČAPLH, dále zástupce dozorčí rady Lesů ČR a zástupce odborového svazu DLV. Tito pozorovatelé budou přítomní i při dalších pracích hodnotitelů nabídek. Už zítra totiž budou kontinuálně zahájeny přípravné práce právě před vyhodnocováním, sdělil Vyšohlíd.
„Lesy ČR chtěly být v transparentnosti současných výběrových řízení průkopníkem, kdy veřejně při otevírání obálek byla čtena také nabízená cena. Myslím si, že zejména státní podnik by měl být pro ostatní v tomto vzorem. Bohužel neustálé tlaky různých podnikatelských skupin se snaží tento náš krok devalvovat. Věřím ale, že Lesy ČR všechny současné útoky ustojí a práce v lesích nebudou po novém roce nijak ohroženy,“ řekl Ing. František Koníček, generální ředitel Lesů ČR.
Je evidentní, že i takto otevřené tendry se dotýkají zájmů řady podnikatelských subjektů a firem, které se budou cítit poškozené, a budou se všemi způsoby bránit.
Na druhé straně nelze přehlédnout fakt, zdůraznil Vyšohlíd, že nabídky akceptované ve výběrových řízeních na předsunuté těžby z projektů roku 2007 znamenají pro Lesy ČR významně výhodnější podmínky a výsledný efekt představuje v průměru rozdíl 200 až 300 Kč/m3 proti všem typům dosavadních smluvních vztahů. Ve svém důsledku tak současná výběrová řízení přinesou podle předpokladu zisk v řádu několika stovek milionů korun ve srovnání s dosavadním stavem.
„Jsme pevně přesvědčeni, že stávající postup Lesů ČR je zákonný a v současné nesmírně komplikované právní situaci jedině možný a správný. Věříme, že s podporou zakladatele a ve spolupráci s ním bude započatý proces znamenat ve svém důsledku stabilizaci odvětví, jakož i nastavení čitelných a rovných podmínek pro všechny účastníky při současném zachování všech požadavků na péči řádného hospodáře kladených na Lesy ČR jako správce státního majetku nezměrné hodnoty,“ dodal Koníček.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down