01.10.2008 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy mají být druhově pestřejší

Podle verze Národního lesnického programu (NLP), kterou dnes schválila česká vláda, se bude české lesnictví orientovat do budoucna více na pěstování druhově pestřejších porostů a nahrazovat jimi nestabilní, především smrkové monokultury. Takový způsob hospodaření, omezující navíc využívání holosečí, je nejlepší reakcí na klimatické změny, kterým budou stabilnější lesy lépe odolávat (například častějším a silnějším vichřicím či změněným srážkovým úhrnům). Informoval o tom mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Dokument navrhuje rovněž řešení problému přemnožené spárkaté zvěře, která na lesních ekosystémech páchá obrovské škody a často znemožňuje obnovu choulostivých, ale v lesních porostech velmi potřebných druhů dřevin, například jedle, řekl Kašpar.
Samozřejmostí je podle mluvčího ministerstva zájem na vysoké a stabilní produkci dřevní hmoty, včetně vyváženého využívání těžebních zbytků, které se dnes mnohdy bez užitku pálí. Na druhou stranu by měl být v porostech zvýšen podíl starých stromů a tlejícího dřeva, což pomůže vyšší přirozené obnově lesa, ale i zvyšování biologické rozmanitosti. Navržená opatření budou přednostně realizována u státních lesů, jejichž relativně vysoký podíl si stát ponechá.
Aby opatření ze schváleného Národního lesnického programu byla účinná, je nezbytné, aby byla neprodleně zahájena jejich realizace a došlo k nezbytným změnám lesnické legislativy. „Spolupráce v expertní komisi se ukázala být velmi dobrou cestou a ministerstvo životního prostředí je připraveno podobně spolupracovat i na těchto legislativních změnách,“ sdělil šéf ministerstva životního prostředí Martin Bursík.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down