Lesy města Chebu se po kalamitách vrátily k běžnému hospodaření

Lesy města Chebu se postupně vracejí po kůrovcové kalamitě k běžnému hospodaření. Zatímco v letech 2020 a 2021 hospodaření ovlivňovaly kalamity po silném větru a následně po škodách způsobených kůrovcem, vloni už městská společnost hospodařila podle lesního plánu. Podíl plánovaných těžeb a tzv. výchovných zásahů už převážil nad zásahy po kalamitách. Podnik Městské lesy Cheb tak vloni vytěžiy 14 000 kubíků dřeva, což je objem, který odpovídá těžbě před kalamitami, řekl jednatel společnosti Josef Kubát.

"Je tu znatelný ústup od holosečí. Postupně přecházíme k podrostnímu způsobu hospodaření s důrazem na přirozenou obnovu. Celkem se nám to daří, je to přechod k přírodě blízkému hospodaření. Cílem je mimo jiné i boj proti klimatickým změnám," uvedl Kubát.
Lesy města Chebu hospodaří na 2786 hektarech lesních pozemků, z toho 2143 hektarů je na českém území, v okolí Chebu, a 643 hektarů vlastní Cheb i v sousedním Německu. Vloni chebské lesy vysadily 75 000 sazenic, z toho 15 000 listnáčů, nejčastěji buk, dub nebo lípu. Zbytek 60 000 sazenic pak byly jehličnany, borovice, jedle nebo douglasky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down