Lesy města Rokycan začaly využívat k mapování kůrovce satelitní snímání

Lesy města Rokycan začaly tento měsíc využívat k mapování kůrovce satelitní snímání. Zjistili 30 nových ohnisek a 70 míst k prověření. Hlavní předností je odhalení škůdce v samotném počátku, řekla mluvčí radnice Adriana Jarošová. Právě kvůli kůrovci a silným červnovým větrů vytěžila loni městská firma rekordní objem dřeva. Letos to bude obdobné, brouk má vinou sucha ideální podmínky pro množení, vrchol má být v srpnu.

Předtím lesníci mapovali lýkožrouta smrkového pochůzkami porostem nebo využívali fotografie z letadel, které nejsou přesné. Lesy města Rokycan jsou s 3650 hektary porostů pátým největším vlastníkem obecních lesů v ČR.
"S kůrovcovou kalamitou se potýkáme už tři roky. Loni jsme vytěžili téměř 60 000 kubíků dřeva, jednou tolik, než je náš běžný roční plán. Letošní těžba bude znovu záviset hlavně na kůrovci. Už víme, že bude opět bohužel značná. Poslední tři roky jsou ve znamení těžby pouze kůrovcové a větrné, vůbec nejde o úmyslnou těžbu," řekl jednatel lesů Stanislav Suda.
S kalamitami podle něj souvisí také rekordní zalesňování. "Ročně zalesníme až 60 hektarů, z více než poloviny jedlemi, modříny a listnatými stromy. Na jaře šlo o 290 000 sazenic na 51 hektarech plochy, z toho bylo 84 000 smrků, tedy už jen 30 procent," řekl Suda. Na podzim budou lesníci pokračovat, úhyn stromků vysazených na jaře je místy kvůli suchu až poloviční.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down