Lesy na Liberecku by letos mělo obohatit 70 000 buků, dubů či jedlí

Lesy na Liberecku by letos mělo obohatit 70 000 buků, dubů či jedlí. Jde o pokračování dlouholetého projektu Nadace Ivana Dejmala, jehož cílem je zvýšit druhovou rozmanitost místních lesů. Od roku 2015 bylo vysazeno v regionu přes 254 000 stromků. Projekt se letos týká 12 vlastníků lesů, převážně obcí a farností. V tiskové zprávě o tom informoval ředitel nadace Ondřej Petrovský.

"Zvyšování biodiverzity a výsadba druhově rozmanitých lesů patří v posledních letech společně s nápravou přirozeného vodního režimu k našim prioritám," uvedl Petrovský.
V předchozích letech nadace díky dárcům přispěla na výsadbu stromů v tomto projektu přes 3,7 milionu korun a letos potřebuje dalších 1,7 milionu. Zatím sehnala zhruba polovinu. "Věřím, že se stejně jako v minulých letech podaří sehnat i zbývající prostředky,“ dodal Petrovský.
Nadace od svého vzniku v roce 1993 podporuje v libereckém a jabloneckém regionu vytváření druhově rozmanitých lesů. "Jsou nezbytné pro dlouhodobě stabilnější, přirozenější a zdravější lesy, které zároveň zvyšují retenci vody v krajině. Spojili jsme se s odborným lesním hospodářem Janem Dudou, který se stará o obecní, církevní i soukromé lesy v okolí Liberce a hospodaří v nich nepasečným způsobem s cílem vnést do porostů vyšší zastoupení jedlí a listnatých stromů," uvedl Petrovský. V letošním ročníku projektu podle něj již vytipovali pozemky pro výsadbu a bude potřeba nejprve postavit oplocenky, které budou chránit jedle a duby před poškozením zvěří. Se sázením stromků se počítá na podzim a nutné bude se o ně starat i v dalších letech, například formou ožínání, nátěry repelenty či opravou oplocenek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down