23.05.2007 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy s novou koncepcí

Lesy ČR (LČR) zůstanou podle nového podnikatelského konceptu i nadále státním podnikem. Nový systém jeho fungování však umožní větší spoluúčast krajů na jeho řízení, kontrole a rozvoji regionálních funkcí. Podnikatelský koncept klade také zvýšený důraz na polyfunkční využívání lesů. Informovala o tom tisková mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová.

Navrhovaná koncepce je podle ní odpovědí na problémy, se kterými se LČR s.p. potýkají v posledních několika letech. K otázkám ohledně lesnických tendrů se počátkem letošního roku připojila také lesní kalamita obřích rozměrů, způsobená orkánem Kyrill. Následky větrné katastrofy se však v lesích daří zvládat. „Díky krizovému řízení a rychlé reakci se nám podařilo poměrně dobře překonat největší obtíže po Kyrillovi. Nejhorší následky v lesích jsou napraveny a v současné době je odklizeno zhruba 60 procent kalamitního dřeva,“ popsal ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Přestože obhospodařování lesů je velmi široká disciplína, obchod se dřevem tvoří hlavní ekonomický příjem podniku a je zcela nutné se otázkou zisku z prodeje dřeva zabývat. Zisky, které podnik má z prodeje dřeva, se totiž vrací do lesů v podobě investic do jejich obnovy
a péči o krajinu. „Jdeme směrem k tržní ceně dřeva. Není dále možné, aby české lesy, které mají největší potenciál v Evropě, měly zároveň i téměř nejhorší hospodářské výsledky. Lesy ČR se musí stát dobrými hospodáři,“ dodal ministr.
Nová koncepce v žádném případě nevyřazuje ze hry lesnické firmy. Ty i nadále budou mít až 50 procent dřevní hmoty k vlastnímu zhodnocení. Rozdíl oproti minulosti spočívá v lepší evidenci hmoty před předáním těmto firmám. Dalších 50 procent hmoty budou lesy obchodovat samy, tak jak tomu bylo dřív s tím, že není použit neprůhledný systém zpětného odkupu dřeva. Toto dřevo zůstane ve vlastnictví Lesů ČR a ty jej budou dále prodávat formou aukcí, regionálním partnerům a významným partnerům. Jako doplňkový způsob bude na malém procentu (pět až deset procent) použit aukční systém těžby.
Uvedené změny jsou podle Králové posunem směrem k evropským tendencím. Rakouské a bavorské lesy hospodaří samy s téměř sto procenty dřeva. Stejným způsobem u nás hospodaří soukromí vlastníci a obce. „Respektuji zájmy lesnických firem, ale mým prvořadým úkolem je hájit zájmy lesů ve vlastnictví státu. S lesnickými firmami jsem připraven nadále jednat, kromě jiného i o konečném znění zadání tendrů na období od 1. ledna 2008,“ dodal ministr.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down