02.01.2012 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy znásobily zisk

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) od ledna do konce listopadu minulého roku dosáhl rekordního hrubého zisku 5,597 miliardy korun. Ve stejném období předloňského roku to bylo zhruba o polovinu méně - 2,823 miliardy. korun. Informoval o tom mluvčí LČR Zbyněk Boublík. LČR patří polovina lesů v zemi.

"Obdobné výsledky se v historii podniku nepodařilo nikdy dosáhnout - dřív bylo hospodaření podniku o stovkách milionů, v posledních dvou letech je o miliardách," uvedl Boublík. Podle LČR dosahované zisky potvrzují správnost parametrů lesnických tendrů a vytvoření soutěžního prostředí, díky čemuž účastníci tendrů podali v soutěži výhodné nabídkové ceny. Dosahovaný zisk je z téměř 90 procent tvořen lesnickým hospodařením. Podle Boublíka LČR tvoří zisk, aniž snížily péči o les či zvýšily těžbu dřeva. "Lesy ČR naopak vrátily zpátky do lesa rekordní čtyři miliardy Kč především do pěstební činnosti, výstavby a údržby lesní infrastruktury a vodních toků," uvedl Boublík. Za celý rok 2011 by měl mít podnik zisk kolem šesti miliard korun, uvedl na konci října generální ředitel podniku Svatopluk Sýkora. Loni měly LČR zisk 3,13 miliardy korun před zdaněním. "Podnik má potenciál i v následujících letech dosahovat obdobných ekonomických výsledků, protože pro lesnický tendr od roku 2012 jsme použili parametry lesnického tendru letošního roku, které se ekonomicky osvědčily," uvedl Sýkora.
Lesy ČR vloni významně změnily obchod se dřevem. Lesnické firmy, které vyhrály tendry, provádějí ve státních lesích pěstební práce a těžbu. Pokácené dřevo od podniku za cenu stanovenou v tendru kupují a dál ho mohou zpracovávat a prodávat. Do konce roku 2010 těžařské firmy prodávaly polovinu vytěženého dřeva. Druhou polovinu dřeva si prodávaly samy Lesy ČR.
LČR nyní řeší obří tendr na lesnické práce a prodej dřeva od ledna 2012. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ho v říjnu pozastavil. LČR se proti tomu odvolaly. Antimonopolní úřad správní řízení zastavil a předběžné opatření, které bránilo uzavírat smlouvy, zrušil. Podnik se nyní bude snažit tendr dokončit a smlouvy co nejrychleji uzavřít. Z oficiálního přehledu podaných nabídek vyplývá, že společnost Less & Forest dala v tendru nejlepší cenovou nabídku na lesní práce na 88 jednotkách, což znamená vítězství na 75 procentech z nich.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down