19.05.2006 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letos GM kukuřice pokryje v ČR tisíce hektarů

Vloni oselo geneticky upravenou kukuřici 270 hektarů padesát pěstitelů, nejvíce z jižní Moravy a Středočeského kraje. Česká republika se tak zařadila v Evropské unii na páté místo. Letos se má plocha osetá touto plodinou zvýšit řádově na tisíce hektarů, předpokládá ministerstvo zemědělství. V České republice je povolena Bt kukuřice, odolná proti škůdci zavíječi kukuřičnému. Plodina zvýší produktivitu, výnos z hektaru a sníží náklady na ochranu, uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba.

Prezident komory se domnívá, že plochy se budou dál dynamicky zvětšovat. Dodal, že je zbytečné se biotechnologiím bránit, jen je třeba striktní dozor.
Pěstovat lze pouze modifikované plodiny, které schválila Evropská unií. Produkce se pak řídí zvláštními pravidly. Zemědělci musejí podle nařízení vlády dodržet stanovené izolační vzdálenosti vůči konvenční a ekologicky pěstované kukuřici okolních pěstitelů, nahlásit dopředu plochy s GM kukuřicí Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu. Dále je jejich povinností označit pole v terénu rozpoznatelným způsobem v případě, že porost GM plodiny nebyl vymezen přirozenou hranicí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 36MB (7.2% of 500MB)