19.01.2005 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letos poprvé mohou čeští zemědělci zasít Bt-kukuřici

Jedinou geneticky modifikovanou plodinou, která se smí pěstovat v ČR, je v současnosti Bt-kukuřice odolná vůči zavíječi. Osivo této kukuřice mohou čeští zemědělci zasít poprvé letos, neboť příslušné odrůdy Bt-kukuřice byly v rámci celé EU schváleny na konci minulého roku. Podle sdělení firem, které budou zajišťovat distribuci osiva této kukuřice, je pravděpodobné, že čeští zemědělci využijí možnosti pěstovat tuto GM plodinu především v oblastech s vysokým výskytem škůdce, sdělil tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa.

V letošním roce ministerstvo zemědělství neočekává podle Severy rapidní nárůst ploch s GM kukuřicí, spíše jí budou věnovány plochy menší, zkušební pro srovnání výnosnosti jednotlivých pěstebních technologií v rámci podniku.
V souvislosti s možností pěstování Bt-kukuřice jsou ministerstvem zemědělství připravena pravidla pro pěstování GM plodin, jejichž dodržování bude pro pěstitele, kteří se rozhodnou zasít GM plodinu, závazné, upozornil Severa. Jde podle něj o podmínky koexistence, neboli souběžného pěstování konvenčních odrůd plodin, GM odrůd plodin a rostlin pěstovaných v režimu ekologického zemědělství. Základní podmínky pravidel koexistence jsou zapracovány do návrhu nařízení vlády O stanovení některých podrobností a bližších podmínek při poskytování národních doplňkových plateb k přímým platbám pro rok 2005, které je v současné době v meziresortním připomínkovém řízení. S jejich návrhem má veřejnost momentálně možnost se seznámit u příslušných účastníků řízení, zemědělci například prostřednictvím Agrární komory nebo přímo na ministerstvu zemědělství.
Samotný pěstitel je o povinnostech vyplývajících z pěstování GM plodiny i o charakteru příslušného GMO informován také formou technického průvodce, který je distribuován společně s osivem této kukuřice, upozornil dále mluvčí úřadu. Seznam všech u nás povolených odrůd Bt-kukuřice je k dispozici na stránkách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského www.ukzuz.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down