20.01.2006 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letos se spustí akce na ozdravování stád od IBR

Letos začíná celostátní akce zaměřená na ozdravování stád skotu od nemoci zvané infekční bovinní rhinotracheitida známou pod zkratkou IBR. Informoval o tom dnes na tiskové konferenci Jiří Suchopár z Komory veterinárních lékařů.
Chovatelé, jejichž stádech se tato nemoc vyskytuje, podle něj budou muset v následujících letech investovat několik stovek milionů korun do jejich ozdravování.

Suchopár zdůraznil, že onemocnění není přenosné na člověka a pokud nemá akutní průběh, nemá ani žádný vliv na poživatelnost masa a mléka. V chovech skotu ale způsobuje velké ekonomické ztráty, snížení plodnosti a úhyn telat.
Připravovaný projekt Suchopáraoznačil za největší plošný
ozdravovacím projekt v českém zemědělství od roku 1989. Náklady celé akce, do nichž zahrnuje odběry krve, laboratorní vyšetření, očkovací látky a jejich aplikaci, odhaduje na 1,5 miliardy korun v průběhu zhruba sedmi let. Finančně se na celé akci budou podílet chovatelé a ministerstvo zemědělství. V průběhu prvního rku by se na jedno zvíře mělo vynaložit celkem asi 325 korun, z nichž 163 zaplatí MZe. V ČR je podle komory asi 37 procent chovů bez nákazy IBR. Ostatní buď nebyla doposud vyšetřeny, nebo jsou promořeny nákazou v různém stupni. Klinickými příznaky choroby jsou záněty dýchacího ústrojí a pohlavních orgánů, horečky nebo výtok ze sliznic. Časo však jde jen o latentní formu, která se projevuje především snížením užitkovosti. Nákaza se však od ní šíří dál.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down