Letos se uskuteční čtvrtý ročník Dnů za obnovu lesa

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vyhlásil čtvrtý ročník Dnů za obnovu lesa, při nichž lidé pomáhají uklízet lesy, obnovovat oplocenky či sázet stromky v lesích poničených kůrovcem. Do podzimu podnik pro dobrovolníky po celé ČR připraví práce asi na 60 místech. Sdělila to mluvčí podniku Eva Jouklová.

První jednodenní Den za obnovu lesa podnik udělal v říjnu 2019. S 32 000 lidmi šlo tehdy o největší celostátní akcí svého druhu na podporu obnovy lesa a krajiny. V letech 2020 a 2021 se Dny za obnovu lesa měly konat postupně od jara do podzimu, ale řada z nich kvůli covidovým omezením nebyla. Pro širokou veřejnost se Dny za obnovu lesa budou konat nejčastěji v sobotu dopoledne. Ve všední dny budou určené zejména pro školy a zájmové organizace. Na většinu z nich se lidé musejí předem přihlásit na webu klubnoveholesa.cz nebo ve stejnojmenné aplikaci. Nejbližší Dny za obnovu lesa budou v Nasavrkách v Pardubickém kraji, Karlově pod Ještědem v Libereckém kraji a v revíru Kunšach v Jihočeském kraji. Nové výsadby po kalamitě by měly být podle Lesů ČR odolnější a druhově pestřejší s vyšším zastoupením listnatých dřevin. "Letos je opět cílem výsadba asi 90 milionů sazenic a zalesnění asi 21 000 hektarů," uvedla mluvčí. Zhruba 67 procent nových výsadeb připadá na listnáče, zbytek na jehličnaté dřeviny. Kůrovcová kalamita v českých lesích naplno vypukla v roce 2018. Nyní je podle lesníků s výjimkou severních Čech na ústupu nebo již odezněla.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down