Letos živly způsobily dvojnásobné škody

Zatímco dříve do České republiky přicházely jednotlivé živelní pohromy pouze několikrát ročně a mezi nimi byla kratší nebo delší přestávka, kdy byla příroda v klidu, v roce 2010 to už tak nefunguje. Dokazuje to statistika České pojišťovny, která potvrzuje, že letos se střídá jedna kalamita s druhou. Česká pojišťovna už jenom v letošním roce zaznamenala téměř čtyřicet tisíc případů za 1,5 miliardy korun, jež způsobily přírodní živly.

Ve srovnatelném období loňského roku, tedy do konce května, registrovala Česká pojišťovna – 19 750 škod, což je pouhá polovina letošních škod. Nejvíce z nich, celkem 12 916 škod, vloni způsobily tíha a sesuv sněhu, což je také zhruba poloviční počet letošních.
Hned zpočátku letošního roku Česká pojišťovna evidovala především škody z tíhy a sesuvu sněhu – celkem 25 227, sníh pak téměř plynule přešel v další kalamitu, tentokrát povodňovou a záplavovou, jejíž dosavadní součet je 10 126 událostí. Třetím nejhorším živlem roku 2010 byly vichřice s 2142 škodami, dále 797 škod způsobených krupobitím, 539 škod vzniklý úderem blesku. V souvislosti s vichřicemi se ve 355 případech projevily i pády stromů a se záplavami 133 případů sesuvu půdy. Nejčastěji jde o škody na domech a domácnostech a také na výrobních podnicích, provozovnách a skladových prostorech.
Samostatnou kapitolou jsou škody zemědělců, pojištěných u České pojišťovny, které se už letos vyšplhaly na 212 milionů korun a zasáhly přes 38 tisíc hektarů. Nejvíce zemědělských škod zatím způsobily povodně, za které už Česká pojišťovna zaplatila přes 93 milionů korun, na druhém místě jsou kroupy (přes 71 milionů korun) a na třetím mráz (přes 33 milionů korun). Jak zjistili likvidátoři České pojišťovny, na některých zaplavených místech už zemědělci nemají pšenici, ale kapry. Především z moravských okresů hlásí téměř totálně zdecimovanou úrodu meruněk.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *