Letoší nákup jako záchytná síť

Letošní intervenční nákup obilí zatím funguje jak má, tedy jako záchranná síť. „Zdá se, že jsme si všichni uvědomili, k čemu tento nástroj slouží,“ řekl náměstek ministra zemědělství Zdeněk Růžička minulé pondělí na setkání zemědělských podnikatelů ve Skalském dvoře na Žďársku. Připomenul, jak se po sklizni mluvilo o tom, že pěstitelé nabídnou Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu (SZIF) obilí hned po spuštění nákupu.

„Zatím nabídky neodpovídají letošní sklizni, která opět přesáhla osm milionů tun. Nebylo by ale dobré, aby se podávání nabídek fondu protahovalo,“ apeloval náměstek. Hned první den nákupu přihlásili prodávající téměř 62 tisíc tun obilí, pak už jen třikrát se nabídky přiblížily 20 tisícům tun, v některých dnech nedosáhly ani 4000 tun, vyplývá z denního přehledu SZIF o průběhu nákupu.
Fyzické přejímky obilí zahájil fond v polovině minulého týdne, uvedl jeho ředitel Jan Höck. Do středy SZIF přijal 361 nabídek na odkoupení 193 tisíc tun, přitom poměr mezi zbožím od pěstitelů a obchodníků je poměrně vyvážený. Destinační nabídky představují 91,4 tisíce tun, loco nabídky je o deset tisíc tun převyšují. Zájemci chtějí fondu prodat přes 92 tisíc tun pšenice, asi 45 tisíc tun ječmene a 55 tisíc tun kukuřice.
„Díky pochopení vlastníků skladů představuje kapacita nabídnutých prostor 768 tisíc tun,“ řekl Höck. Pro zboží pěstitelů chtějí skladovatelé vyčlenit místo asi pro 314 tisíc tun, pro své obilí pak prostory na téměř 410 tisíc tun a nabídnutá kapacita loco cizí zásoby činí 40 tisíc tun. Po kontrolách skladovacích prostor uzavřelo smlouvy s fondem 36 subjektů na kapacitu 430 tisíc tun, z čehož pro loco dodávky je připraveno místo na 252 tisíc tun, pro destinační dodávky na 163 tisíc tun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *