08.07.2022 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní červen byl v Evropě druhý nejteplejší v historii

Letošní červen byl druhý nejteplejší v Evropě a třetí nejteplejší ve světě od začátku měření. Uvedla to unijní služba pro monitorování atmosféry Copernicus. V Evropě byly teploty vyšší než průměr za léta 1991 až 2020. Nadprůměrné teplo bylo také na Sibiři či v Asii. Naopak v Jižní Americe teploty klesly pod dlouhodobý průměr.

Celosvětově byly teploty v červnu o 0,31 stupně vyšší než dlouhodobý průměr za léta 1991 až 2020, který činil bezmála 16 stupňů. Letošní červnové teploty zaostaly jen za roky 2019 a 2020. V Evropě byly teploty vyšší o 1,6 stupně než dlouhodobý průměr a jen mírně zaostaly za nejteplejším červnem z roku 2019. Španělsko, Francii a část Itálie v červnu zasáhla předčasná vlna veder a na řadě míst meteorologové zaznamenali teploty nad 40 stupňů. "Očekává se, že vlny veder podobné těm letošním budou v příštích letech v Evropě i ve vzdálenějších zemích stále častější a silnější," uvedl šéf služby Copernicus pro monitorování změn klimatu Carlo Buontempo. "V červnu 2022 bylo počasí sušší nad většinou Pyrenejského poloostrova, v Británii a v Irsku, v oblasti od severního Balkánu až po východní Evropu, nad severozápadem Ruska a v Itálii," uvedla služba Copernicus. Nad většinou Evropy byl úhrn srážek za posledních 12 měsíců nižší než dlouhodobý průměr. Nadprůměrné teploty a nedostatek srážek dále zhoršily sucho, které zažívá část Evropy, například Pádská nížina. Nadprůměrné teploty meteorologové naměřili v červnu také na Sibiři a ve velké části Asie. Například v Tokiu bylo pět dní za sebou naměřeno více než 35 stupňů Celsia, což byl pro japonskou metropoli rekord. Výrazně nadprůměrné byly teploty i v Antarktidě. Naopak ve velké části Jižní Ameriky bylo počasí chladnější než průměr za roky 1991 až 2020. Růst průměrných teplot vědci a meteorologové přičítají změnám klimatu. "Ty jsou způsobeny člověkem a očekává se, že budou pokračovat i v budoucnu," uvedla služba Copernicus.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down