Letošní červenec byl nejteplejším měsícem v zaznamenané historii. V pondělí to oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Podle něj už deset měsíců v řadě padají rekordy pro nejvyšší zaznamenanou globální teplotu v dané roční době.
Letos v červenci byla podle NASA globální teplota o 0,84 stupně Celsia vyšší než byl průměr za roky 1950 až 1980. To je o 0,1 stupně víc, než o kolik přesáhla teplota dlouhodobý průměr v dosud rekordních měsících, tedy v červenci 2015 a v červenci 2011. Podle odborníků citovaných agenturou AP stojí za teplotním rekordem především klimatické změny způsobované spalováním fosilních paliv. K nezvykle vysoké teplotě ale přispěl i silný vliv jevu El Niňo. Ten je přirozeným fenoménem, který jednou za několik let způsobí ohřátí vod v Tichém oceánu, což ovlivňuje počasí na celém světě.
Podle NASA už deset měsíců v řadě překonalo rekord globální teploty v daném období. Na zvyšování celosvětové teploty upozornil na počátku srpna také americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA). Podle něj v souvislosti s oteplováním dále klesal objem ledového území v Arktidě a ledovců po celém světě.*