Letošní květen byl nejteplejší od začátku měření v roce 1979

Letošní květen byl celosvětově v průměru nejteplejší od zahájení těchto měření v roce 1979. Na Havajských ostrovech byla zaznamenána rekordní koncentrace skleníkového plynu oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře. Na oba rekordy, znepokojivé pro vývoj klimatu, podle agentury DPA upozornila Světová meteorologická organizace (WMO).

Globálně nejteplejší květen zaznamenala na základě svých dat evropská služba Copernicus. Podle ní byla během minulého měsíce průměrná teplota celosvětově o 0,63 stupně vyšší, než byl průměr v letech 1981 až 2010.
Ukazatele klimatické změny dosáhly nových nejvyšších hodnot, konstatovala dnes mluvčí WMO Clare Nullisová. "To má velký vliv na rozmanitost druhů a přírodu," upozornila mluvčí.
Nejvyšší průměrné hodnoty byly naměřeny v částech Sibiře, kde byla teplota místy deset stupňů nad normálem. Také na Aljašce a v Antarktidě byly teploty výrazně nadprůměrné. V Evropě byl květen teplotně naopak mírně podprůměrný.
Meteorologická stanice na hoře Mauna Loa na Havajských ostrovech kromě toho v květnu zaznamenala měsíční průměr 417,1 ppm (částic na milion) koncentrace CO2, což je nejvyšší průměrná měsíční hodnota, jaká kdy byla na této stanici zaznamenána, uvedl americký Národní úřad pro oceán a ovzduší (NOAA). Oproti loňskému květnu to bylo o 2,4 ppm více.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down