Letošní mrazy mohou snížit sklizeň vinné révy

Letošní mrazy a teploty až 20 stupňů pod nulou budou mít zřejmě negativní vliv na příští sklizeň vinné révy. Podle Marka Babisze z Národního vinařského centra bude zřejmě nejpostiženější Slovácká podoblast, kterou zasáhly už loňské jarní mrazy. Réva tam nebyla v optimální kondici tak, aby se mohla znovu bránit.

Vzhledem k tomu, že mráz přišel od východu, byly na Slovácku největší mrazy i pod minus 20 stupňů Celsia. V ostatních podoblastech se mráz pohyboval pod touto hranicí. Podle Babisze při takových mrazech již mohou být poškozená očka, ze kterých budou rašit nové letorosty s hrozny.

To, jak moc letošní mrazy révu poškodí, ukáže až jaro, kdy začne rašit. Pak budou vinaři moudřejší a upřesní škody, které jim letošní zima napáchala. Podle Babisze je situace individuální místo od místa. Obecně platí, že starší keře budou mrazům lépe odolávat. Další problém je ten, že v noci je silný mráz a přes den svítí slunce. Dochází tedy k rozmrznutí a opětovném zmrznutí, což má také nepříznivý vliv, dodal Babisz.

Silné mrazy mají podle něj i jedno pozitivum. Zlikvidují se díky nim ve větší míře škůdci, kteří jsou na révě vinné, jako třeba osenice, která v minulých letech napáchala na některých místech velké škody, a také další patogeny z řad hub a plísní.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down