Letošní mrazy révu vinnou zatím nepoškodily

Mrazy letošní zimy zatím nemají větší negativní dopad na jihomoravské vinice. Intenzita mrazů v jednotlivých regionech Moravy byla rozdílná, nejvíc zasáhly sever Slovácké podoblasti. Vyplývá to z vyjádření vinařů.

Podle Svazu vinařů ani přes silné mrazy nebyla letošní zima nijak výjimečná. Podle ředitele Svazu vinařů Martina Půčka je konečně zima, jak má být. Sice byly poměrně nízké teploty, ty ale přišly velmi pozvolna za přítomnosti srážek, vlhké půdy a v mnoha případech i sněhové pokrývky. Stejně tak návrat teplot nad nulu byl opět pozvolný. Je možné že nějaká očka nevydržela, ale to pouze v řádech jednotek procent, což by nemělo mít žádný vliv na sklizeň 2017, řekl.

Château Valtice – Vinné sklepy Valtice zaznamenaly na svých vinicích mrazy 18 stupňů pod nulou. Ale bylo to naštěstí jen po dobu několika hodin. Na několika vzorcích révy vinné prověřovali kvalitu a zdraví dřeva, ale vypadá to, že je vše v pořádku, uvedl ředitel společnosti David Šťastný.

V některých lokalitách však vinaři přesto zaznamenali výraznější poškození révy. Podle ředitele Zámeckého Vinařství Bzenec Bořek Svoboda se letošní zima po letech projevila plnou silou, což má na révu jak pozitivní, tak i negativní vliv. K částečnému poškození oček došlo u nich na vinicích na sever od Bzence, a to v údolních partiích vinic. Poškození je částečné, nicméně určité snížení výnosů z těchto vinic se dá předpokládat, sdělil.

Réva začne rašit během posledních dubnových týdnů a na počátku května, kdy se případné poškození pupenů projeví naplno. Pro úrodu letošního ročníku tak budou mnohem větším rizikem případné mrazy právě v tomto období.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *