Letošní Olima bude bez koštu pálenek

Organizátoři letošního ročníku festivalu gastronomie a nápojů Olima museli na poslední chvíli zrušit mezi návštěvníky velmi oblíbenou ochutnávku bezmála čtyř stovek ovocných destilátů přihlášených do soutěže Flora košt. Úřady totiž veřejné koštování pálenek kvůli aféře s jedovatým metanolem zakázaly. Veletrh Olima bude ve čtvrtek zahájen na olomouckém Výstavišti Flora. Doplní tam největší tuzemskou zahradnickou výstavu Flora.

Ludmila Grecmanová, obchodní náměstkyně Výstaviště Flora řekla, že v sobotu budou po konzultaci s olomouckými hygieniky pouze oficiálně vyhlášeny výsledky devátého ročníku soutěže Flora košt a na dlouho očekávanou ochutnávku vzorků nedojde.
Aby organizátoři vyhověli novému nařízení ministerstva zdravotnictví ohledně prodeje a konzumace lihovin, musela by ochutnávka pálenek mít charakter uzavřené společnosti. V případě veřejného koštu je nutné každou láhev pálenky nejprve nechat otestovat v laboratoři, zda náhodou neobsahuje vyšší množství nebezpečného metanolu, což by při rekordním počtu 374 přihlášených vzorků bylo velmi nákladné, podotkla Grecmanová.
Pěstitelé, kteří se přihlásili do Flora koštu, letos soutěžili v devíti kategoriích. Odborníci hodnotili slivovice, hruškovice, jablkovice, meruňkovice, broskvovice, třešňovice, višňovice či vínovice. Mezi přihlášenými vzorky byla i unikátní pálenka vyrobená z ananasu. Loni zvítězila třešňovice Josefa Růžičky z Krnčic na Vysočině.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *