Letošní produkce vína v Evropské unii bude zřejmě nejnižší za 36 let. Vinice po celé Evropě poškodilo silné krupobití, pozdní mrazy na jaře a pak horké, suché léto. Produkce vinné šťávy ve 28 zemích EU má letos podle odhadů činit 145,1 milionu hektolitrů, což je nejméně od pěstitelského roku 1981/1982. Ve srovnání s loňským pěstitelským rokem bude nižší o 16 procent, uvedla Evropská komise.
Produkce vinné šťávy ve Francii má klesnout o 17 procent a ve Španělsku o 16 procent. V Itálii bude produkce nižší o 21 procent. V oblastech, jako je Sicílie, by se produkce šťávy mohla propadnout až o 35 procent. V některých oblastech se však má produkce zlepšit. V Rakousku, které v loňském roce postihly pozdní mrazy, bude letos vyšší o 23 procent. V Rumunsku se má dokonce zvýšit až o 61 procent. Komise upozornila, že odhady sklizně se mohou ještě změnit, až bude situace jasnější. Členské státy musejí poskytnout konečné údaje o produkci do Bruselu do 15. března 2018, uvedla agentura Reuters.
V České republice má být letošní sklizeň hroznů podle prvních odhadů vinařů lepší než loňská, a to navzdory jarním mrazům, které zasáhly hlavně vinice na jižní Moravě. Svaz vinařů odhaduje, že vinaři letos sklidí hrozny, z kterých udělají 580 000 hektolitrů vína, což je o 15 000 více než loni.*