29.07.2002 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní rok bude horší

Hospodářský výsledek našeho zemědělství bude letos zřejmě horší než loni, kdy odvětví vytvořilo zisk. Minulý týden to řekl ministr zemědělství Jaroslav Palas. Příčinu vidí jednak v nižších výnosech obilovin a řepky a jednak v propadu farmářských cen většiny zemědělských komodit.

Ministr zopakoval, že stabilita tuzemského podnikatelského prostředí, a tedy i cen agrárních produktů, je vedle rovnoprávného vstupu českého agrárního sektoru do Evropské unie jedním z cílů, které si stanovil při nástupu do vládní funkce. Zemědělci by se však podle něj měli soustředit na dobré zpeněžení produkce. Rezervy vidí ministr zejména v dodavatelsko-odběratelských vztazích. Podle něj je třeba ošetřit smluvní vztahy tak, aby zamezily razantním výkyvům cen, což mohou usnadnit silné odbytové organizace s výrazným podílem na trhu dané komodity. "My nemůžeme nutit zemědělce vstupovat do odbytových organizací, nicméně vytváříme takové podmínky, abychom podpořili jejich vznik," řekl s tím, že peníze vyčleněné na podporu těchto organizací nebyly v uplynulých dvou letech vyčerpány ani z poloviny. V roce 2000 byl zaveden dotační titul na podporu vzniku zmíněných organizací ve výši 30 milionů korun, přičemž vyčerpáno bylo pouze necelých 11 milionů. V loňském roce stát na tyto aktivity vyčlenil 73 milionů korun ovšem použito bylo jen 21,8 milionu a letos bylo z možných 63 milionů zatím vyplaceno 14 milionů korun.
Podle předsedy lounské Okresní agrární komory Čestmíra Hesse klesly letos ve srovnání s loňským rokem výkupní ceny zemědělských komodit v průměru o zhruba tisíc korun a zůstanou-li na této úrovni, bude to mít pro zemědělce tragické následky. "Aby ceny pokryly zemědělcům alespoň náklady, musely by vzrůst u potravinářských obilovin na minimálně 4000 korun, u krmných na 3000 až 3200 korun za tunu. Obchodníci avizovali, že současné ceny jsou zálohové. Doufejme, že tomu tak skutečně bude a pěstitelé dostanou doplatek," uvedl Hess. Také Jiří Teplý z Agrární komory pro Liberec a Jablonec nad Nisou potvrzuje, že letos jsou výkupní ceny nejnižší za posledních pět let. Situaci zemědělců podle něj však nekomplikují pouze nízké výkupní ceny plodin, ale i masa. "V minulých letech výpadek úrody či cen u jedné komodity vyrovnávala jiná, letos jsou všechny ceny na dlouhodobém minimu, a zemědělci tak nemají z čeho ztráty vyrovnávat," uvedl Teplý.
Podle Palase může stát ovlivnit trh zemědělských komodit intervenčními nákupy, které již začaly u potravinářské pšenice, podporou exportu a opatřeními na ochranu před dovozy v rámci dohod WTO. Samotný pokles cen chce řešit zejména prostřednictvím nástrojů Státního zemědělského intervenčního fondu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down