09.01.2001 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní rok bude rokem adaptace

Letošní rok bude pro české zemědělství ve znamení přechodu z revitalizace do adaptační fáze ve směru k EU. Na semináři k zemědělské politice v roce 2001, který pořádalo vydavatelsví týdeníku Zemědělec, to dnes řekl na Pražském hradě ministr zemědělství ČR Jan Fencl

"Stojí tak před námi úkol křehce stabilizovaný sektor připravit jak na konkurenční prostředí EU, tak na mechanismu s poskytování dotací systémem unie," řekl Fencl, s tím, že jedním z adaptačních krokůi bude například podpora méně příznivých mimoprodukčních oblastí vyplácením podpor pouze na výměru skutečně zatravněných porostů. S tím souvisí i úprava podpory orné půdy fixní částkou bez rozdílu, zda se nachází v Polabí nebo na Šumavě. Od letoška tuto podporu získá pouze zemědělec, který uvede pět až deset procent orné půdy do klidu a bude zde pěstovat některou z plodin k jinému než potravinářskému využití, nebo zlepší její strukturu zeleným hnojivem. "Tento krok je zřejmě nejradikálnějším směrem k EU," soudí ministr, přitom v této chvíli nejde o snahu snížit produkci, ale ušetřené prostředky použít na zlepšení efektivity.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down