Letošní rok bude zřejmě nejteplejším

Rok 2015 bude patrně nejteplejší od doby, co existují záznamy. Oznámila to dnes Světová meteorologická organizace (WMO). Podle ní za to může lidská činnost, ale také nebezpečný klimatický jev zvaný El Niňo, kvůli kterému by mohl být následující rok ještě teplejší.

Průměrná teplota na povrchu planety by rovněž mohla překročit symbolický jeden stupeň, o který se Země oteplila od preindustriální éry (1880–1899), píše se dále ve zprávě WMO, která byla zveřejněna v Ženevě.

Směr vývoje v roce 2015 nás vede k předpokladu, že tento rok bude pravděpodobně nejteplejším, jaký byl dosud zaznamenán, uvádí se ve zprávě. O tom, že se průměrná teplota na povrchu Země zvýšila oproti předprůmyslové éře o jeden stupeň, prý není pochybností.

Zpráva předchází klimatické konferenci OSN, která se na přelomu listopadu a prosince uskuteční v Paříži a jejímž cílem je omezit globální oteplování planety. Dohoda z Francie by měla nahradit Kjótský protokol z roku 1997.

WMO už na začátku měsíce varovala, že jev El Niňo se vrátil v plné síle a do konce roku pravděpodobně ještě zintenzivní. V jižním Pacifiku může vést k extrémním projevům počasí a může mít neblahé následky pro tamní země.

Důvodem, proč tento jev stále zesiluje, je podle WMO oteplování Země, které je výraznou měrou způsobeno emisemi skleníkových plynů.

El Niňo se projevuje zeslabením studeného Peruánského proudu a větru vanoucího z východu na západ, a s tím souvisejícím oteplením oceánských vod u amerického pobřeží. Tato událost nastává obvykle kolem Vánoc, proto ji rybáři v Jižní Americe nazvali El Niňo Jesús, česky Ježíšek. Například na pobřeží Severní i Jižní Ameriky přináší silné srážky.

Vliv jevu El Niňo ale nepřímo pociťují rovněž obyvatelé dalších částí světa. V letech 2010 a 2011 například k důsledkům tohoto jevu patřily rozsáhlé povodně v Austrálii nebo také chladnější zima v Evropě.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *