Letošní rok je suchý, v půdě je nedostatek vláhy

Povodí Ohře hodnotí letošní rok zatím jako suchý. Nedostatek vláhy je v půdě, málo vody je v potocích a řekách. Povodí, které se za padesát let existence vyrovnávalo s povodněmi, následky těžby uhlí i neodsířených tepelných elektráren, diskutuje o stavbě další nádrže s ministerstvem obrany. Uvedl to ředitel Povodí Ohře Jiří Nedoma.

Vodní nádrže jsou naplněny poměrně dobře, více než ve stejném období loňského roku, řekl. Přesto je vody v potocích a řekách málo, nedostatek vláhy je v půdě. Může za to nadprůměrně teplá zima. Sněhová pokrývka se vyskytovala podle něj jen krátce a v posledním období je zřetelný nedostatek výrazných srážek. Období od začátku roku až dosud je srážkově průměrné, ale hydrologický vývoj je hodnocen již jako podprůměrný, poznamenal Nedoma.

Loni Povodí Ohře omezilo odběry vody pro zahrádkáře. Nedostatek vody ale díky nádržím rozhodně nehrozí, řekl Nedoma. Suchem se zabývá i vláda. Povodně a sucho jsou extrémy, které v takové míře a četnosti nemuseli řešit naši předkové, dodal Nedoma. Dojde k novelizaci vodního zákona, kde budou pojmenovány stupně sucha a jeho zvládání, uvedl.

Povodí Ohře připravuje na svém území projekt k nádrži Hlubocká pila ve vojenském újezdu Hradiště na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje. To je zatím podle Nedomy kontroverzní téma, bude se tomu muset věnovat ještě obrana státu vzhledem k jiným potřebám společnosti. Povodí se rozkládá na ploše 9518 kilometrů čtverečních a zahrnuje 6914 kilometrů vodních toků a 77 vodních nádrží. Pomoci zvládat sucho může třeba i výsadba lesních porostů v Krušných horách.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down