31.08.2009 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní sklizeň bude o deset procent nižší

Úroda obilovin bude letos o zhruba deset procent nižší než loni. Sklizeň je možné označit za průměrnou a plně pokryje všechny potřeby České republiky v dobré kvalitě. Na Národních dožínkách v rámci 36. ročníku agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích, to uvedl ministr zemědělství Jakub Šebesta.

Národních dožínek, které jsou tradičním místem pro hodnocení výsledků sklizně, se zúčastnil i premiér Jan Fischer. Sklizňové práce podle Šebesty spějí k závěru. Pod střechou už je téměř všechen ozimý ječmen a řepka. Dokončuje se sklizeň pšenice, jarního ječmene a žita. Podle posledních souhrnných informací ze začátku tohoto týdne bylo už sklizeno 92,92 procent ploch základních obilovin s průměrným výnosem 5,13 tuny z hektaru, to znamená celkem 6,8 milionů tun. Řepky je sklizeno 99,64 procent ploch s průměrným výnosem 3,23 tuny z hektaru, tedy 1,1 milionu tun. "Počasí nám letos ukázalo v plné síle svoji nadvládu a rozmary. Letošní povodně v České republice ale byly naštěstí lokálního charakteru, a přestože v některých regionech způsobily velké materiální ztráty, celkově jejich rozsah neovlivní sklizeň významnějším způsobem," řekl Šebesta.
Ministerstvo zemědělství předpokládá letos celkovou sklizeň všech obilovin včetně kukuřice ve výši 7,4 milionu tun, přičemž k pokrytí tuzemské spotřeby zcela postačí objem 5,3 milionu tun. Výnosy dosahují lepšího průměru, než se dalo očekávat po velmi suchém počasí na počátku vegetace. Problémem je ale podle ministra meziroční propad cen obilovin i řepky jak na domácím, tak na světovém trhu. "Proto budeme prosazovat aktuální intervenční nákup pšenice a ječmene, neboť se jedná o hlavní nástroj při řešení přebytků na trhu s obilovinami v EU a zároveň určitou záchrannou síť před ještě hlubším propadem cen," řekl Šebesta.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down