06.09.2006 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní sklizeň jablek bude vyšší, ale v horší kvalitě

Sklizeň jablek by měla podle odhadů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského k 1. září. letos stoupnout asi o šestnáct procent na 160 500 tun. Tento odhad však není s loňským rokem plně srovnatelný, protože úrodu tehdy snížily silné jarní mrazy v době květu. V porovnání s pětiletým průměrem by měla být letošní sklizeň vyšší asi o šest procent, uvedl. Zdůraznil, že kvalita jablek bude kvůli letošnímu nevyrovnanému počasí výrazně horší než loni.

Na kvalitě jablek se podepsalo krupobití, hlavně v severních Čechách a na Moravě. Vlhké počasí na jaře a v srpnu způsobilo silný tlak některých houbových chorob, zejména strupovitosti. Vysoké červencové teploty také přinesly u některých odrůd zvýšený výskyt úpalu, tedy poškození slupky intenzivním zářením, řekl Ludvík.
Nižší kvalita jablek by se podle Ludvíka projevit se na trhu neměla. Bude vyšší podíl jablek pro průmyslové zpracování, ale konzumních jablek pro trh bude zhruba stejně jako loni, dodal. Přesný údaj o množství čerstvých jablek pro trh bude znám po ukončení sklizně a uskladnění jablek začátkem listopadu.
Ovocné sady se v Česku rozkládají na ploše 17 134 hektarů. Nejvíce z nich zabírají jabloně, a to 9075 hektarů. Na druhém místě jsou s 1897 hektary višně. Finanční hodnota ovoce sklizeného v českých sadech se každoročně pohybuje nad miliardou korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down