08.10.2004 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní sklizeň obilí je ve srovnání s loňskem o více než polovinu větší, uvedli statistici

V porovnání s loňskou sklizní obilí vzroste letošní o více než polovinu (54,2 %) na 8,85 milionu tun. U řepky se předpokládá, že nárůst o 140 procent na 930 tisíc tun. To jsou výsledky, které jsou nejlepší od roku 1993. Informoval o tom Český statistický úřad.

Nárůst produkce základních obilovin i řepky podle ČSÚ ovlivňuje letošní příznivý průběh vegetačního období i sklizně. Výnos základních obilovin se předpokládá kolem 5,53 tuny z hektaru, což by bylo o 1,57 tuny více než vloni. Kukuřice na zrno by měli zemědělci z hektaru sklidit 6,36 tuny, tedy o 0,78 tuny víc. Očekávaný výnos brambor 25,80 tuny na hektar je proti loňskému výnosu vyšší o 6,83 tuny.
Starosti pěstitelům však nyní dělají nízké výkupní ceny. Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského ceny obilí v reakci na velkou úrodu meziročně klesly o patnáct procent až o pětinu. Podobně je tomu po žních u řepky. Nyní je podle něj problém prodat. Výkupy odebraly množství potřebné na splácení zelených úvěrů a poté se obchod víceméně zastavil. Prodávají se jen menší objemy a čeká se na intervenční nákup obilí v EU, který začne v listopadu, dodal.
Podle tajemníka Agrární komory Jana Záhorky by se v intervenci mělo vykoupit přes milion tun obilí. Další část vysoké sklizně podle něj půjde na pokrytí schodku minulých dvou let, kdy se urodilo méně.
Také produkce brambor by měla stoupnout o 36 procent na 928 000 tun, z toho pozdních konzumních brambor by se mělo sklidit bezmála 600 000 tun. Mírný pokles o 6,2 procenta na 3,278 milionu tun zřejmě bude u technické cukrovky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down