01.09.2020 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní sklizeň v Libereckém kraji bude patřit k těm lepším

Letošní sklizeň obilí a řepky v Libereckém kraji bude patřit k těm lepším, průměrné výnosy jsou nejvyšší za posledních pět let. Řepky se v kraji sklízelo v průměru 3,67 tuny z hektaru, vyšší výnosy měli jen pěstitelé v jižních Čechách, na Vysočině a v Karlovarském kraji. Obilí se v kraji sklízí v průměru 6,32 tuny z hektaru. Podle údajů z Ministerstva zemědělství zbývá ještě posekat 867 hektarů, to je necelých pět procent ploch.

Nejvyšší výnosy dávala letos v Libereckém kraji ozimá pšenice, které zemědělci sklízeli v průměru 6,82 tuny z hektaru. Stejný byl průměr v sousedním Královéhradeckém kraji, vyšší výnosy měli jen pěstitelé v jižních Čechách a Olomouckém kraji. Posekat ale ještě zbývá v kraji 60 hektarů, což může průměrný výnos o něco snížit. Jeden z největších zemědělských podniků v kraji - ZOD Brniště - sklízel letos z hektaru v průměru 7,67 tuny obilí. "Letošní úroda patří k rekordním," řekl hlavní agronom podniku Pavel Cihlář. Řepky sklízeli v průměru 4,17 tuny, žně už v Brništi skončily a v sobotu slavili dožínky. Liberecký kraj není zemědělskou oblastí, zemědělská půda tvoří necelou třetinu z 316 tisíc hektarů jeho rozlohy. Loňská sklizeň patřila k těm slabším, podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se urodilo 108 267 tun obilí a 14 533 tun řepky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down