Letošní sklizeň v Pardubickém kraji se většinou příliš neliší od průměru

Letošní výnosy obilovin a řepky v Pardubickém kraji se většinou příliš neliší od průměru za předchozích devět let. Vyplývá to z konečných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). U některých plodin je výrazný rozdíl proti číslům ministerstva zemědělství z konce srpna.

Například nízké hektarové výnosy nakonec v kraji měla jarní pšenice. Ještě 29. srpna udávalo ministerstvo zemědělství 5,06 tuny z hektaru, konečné výnosy činily 3,91 tuny z hektaru. Naopak u žita ministerské údaje uváděly výnos 3,3 tuny z hektaru, ve finále dosáhly 4,89 tuny z hektaru.

Meziroční srovnání

V meziročním srovnání jsou obdobné výnosy ozimé pšenice, o pět až deset procent jsou nižší u ozimého a jarního ječmene, ovsa a křížence žita a pšenice triticale. Výnosy řeky jsou proti loňskému roku asi o pět procent vyšší. V porovnání s průměrem za roky 2014 až 2022 byly letos lepší výnosy ozimé pšenice ozimého ječmene, triticale a řepky, horší u jarní pšenice a ječmene, žita a ovsa.

Ostatní plodiny

Brambory - sklizené

Statistici zatím neuzavřeli sklizeň některých dalších plodin. Očekávají že v Česku bude letos zhruba o 19 procent nižší úroda brambor a o sedm procent meziročně klesne úroda cukrové řepy. Méně se sklidí také kukuřice na zeleno, odhadem o 14 procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down