08.07.2002 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní sklizeň začala

První hektary ozimého ječmene začali letos sklízet pěstitelé na jižní Moravě ještě v závěru června a minulý týden se pomalu rozbíhaly žně i v dalších českých a moravských okresech. Hned na počátku je ale poněkud zkomplikovalo deštivé počasí. Výnosy by měly být zhruba stejné nebo nižší než loni, protože je mnohde nepříznivě ovlivnila květnová sucha.

Podle údajů ministerstva zemědělství bylo u nás k 1. červenci sklizeno celkem 2647 hektarů obilovin z celkových zhruba 1,526 milionu hektarů v České republice, tedy asi 0,17 procenta. Sklízel se především ozimý ječmen a v nepatrném množství také ozimá pšenice a řepka. Průměrný hektarový výnos mezi 2,2 až 3,3 tuny u ozimého ječmene registrují při začátku žní zemědělci na Znojemsku. Zatím sklidili asi devítinu z plochy 1800 hektarů, která zbyla z původně zasetých 2900 hektarů této plodiny. Podle ředitele Zemědělské agentury ve Znojmě Aloise Čaňka totiž pěstitelé zaorali 1100 hektarů postižených suchem a virovou zakrslostí. Konečné výnosy tedy očekávají spíše podprůměrné. Na Břeclavsku se výnosy pohybují od dvou do pěti tun z hektaru ozimého ječmene. Jak řekl ředitel okresní Agrární komory v Břeclavi Ladislav Sečkář projevilo se i zde napadení viry a porosty jsou spíše slabší. Počátkem minulého týdne už místy vjeli do polí i zemědělci na Vyškovsku, naproti tomu na Blanensku, nejvýše položeném okrese Jihomoravského regionu, zahájí žně podle počasí nejdříve druhý červencový týden. Zhruba 50 z osetých 1400 hektarů ozimého ječmene pokosili minulý týden zemědělci na Uherskohradišťsku a první červencový víkend chystají sklízet řepku ozimou, kterou zaseli na 3495 hektarech. V počátcích jsou žně na Zlínsku, kde podle ředitele Zemědělské agentury Zlín Františka Fojtíka zatím sklidili jen 25 hektarů ozimého ječmene s průměrným výnosem čtyři tuny.
Žňové práce probíhají i ve dvou okresech kraje Vysočina. Zatímco na Žďársku, Třebíčsku a Jihlavsku porosty ještě nedozrály, v okrese Pelhřimov již bylo sklizeno sto hektarů ozimého ječmene a asi 90 hektarů na Havlíčkobrodsku. Ve Středočeském kraji běží žně zatím jen na plochách, jež byly suché, nebo na okrajových místech. Na Plzeňsku začali sklízet 1. července, ale podle Karla Roubala z plzeňského regionálního odboru MZe práci na řadě míst kvůli dešti přerušili. Poslední červnovou neděli vyjeli kombajny také na Písecku, v okrese Tábor, na Českobudějovicku i Strakonicku. Naopak v Libereckém kraji na žně zatím čekají. Podle Vítězslava Kverky z Agrární rady Libereckého kraje nezahájí dříve než ve druhé polovině července. Stejně jsou na tom pěstitelé v Karlovarském kraji.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down