Požáry ve státních lesích v Libereckém kraji způsobily letos škody za více než půl milionu korun. Letní sucho je ještě horší než v extrémně horkém roce 2003, kdy oheň spálil porosty za více než jeden milion korun. Řekl to Libor Dostál z Lesů České republiky v Libereckém kraji.
Nejčastěji hoří na Českolipsku, kde škody do dneška přesáhly 450 tisíc korun. Lesy tam stojí vesměs na písčité půdě. "Pokud se týká nebezpečí dalších požárů, je současná situace v lesích kritická. Na vyschlé zemi stačí k rozhoření ohně nedopalek z cigarety, jiskra z ohniště, ale i pohozený střep z lahve, na který pálí slunce," upozornil Dostál.
Z letiště v Mnichově Hradišti startuje nad Liberecký kraj každý den letadlo a posádka sleduje lesy seshora. Pokud by někde hořelo, dostane se nejpozději za 15 minut do vzduchu speciální hasební letadlo. "V nejvíce ohrožených oblastech se pohybují pěší hlídky složené z našich zaměstnanců. Všem revírníkům se dá nepřetržitě volat na mobilní telefony a hasiči dostali seznam s jejich čísly," prohlásil Dostál.
Ve státních lesích v Libereckém kraji likvidovali hasiči letos téměř 30 požárů. Většinu z nich zavinili neopatrní lidé. V Jizerských a Lužických horách navíc nyní přibývají další návštěvníci, poněvadž tam dozrávají borůvky a další lesní plody. "Zákon kromě jiného zakazuje zapalování ohňů 50 metrů od lesa, což se vztahuje i na grilování u rodinných domů a rekreačních chat. Lesy mohou vzplát také od svíček na pietních místech na okrajích silnic, kde se staly tragické havárie," připomněl Dostál.
Nejhorší letošní požár zpustošil v pátek a v sobotu jeden hektar smíšeného lesa na kopci Klíč u Nového Boru. Oheň napáchal škodu bezmála 220 tisíc korun. Lesní požáry se kvůli velmi členitému terénu hasí komplikovaně v celém Libereckém kraji. V Jizerských a Lužických horách, ale i v Českém ráji nebo v Českém středohoří se nachází mnoho skalních rozsedlin nebo prudkých kopců. Hasiči tam těžko dopravují vodu, cisterny musejí jezdit kyvadlově a nezbývá než spojovat hadice do vedení dlouhého i několik set metrů. Podle Dostála by jako nejlepší ochrana před požáry posloužil alespoň týdenní rovnoměrný vytrvalý déšť. Jednorázové přívalové srážky by totiž po ztvrdlé půdě jen sjely do potoků a řek. Lesům by prospělo, kdyby se vláha dostala několik desítek centimetrů pod zem - až ke kořenům stromů. "Nejde přitom pouze o ochranu před požáry, ale i o zdraví lesa. Nedostatek vody stromy stresuje a mohou odumřít," konstatoval Dostál.
Zdravím, proto my jsme letos řešili ohniště/ gril úplně jiným, novým a inovativním způsobem. Rádi v létě opékáme buřtíky a celkově, sedíme okolo ohně. Tak nějak nás to uklidňuje. A tak jsme zvolili formu přenosného ohniště. Je to super. Nikde nemáme na pozemku vypálené místo, pak se to na zimu zase uklidí.