07.12.2020 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní úroda chmele klesla meziročně o necelou pětinu

Letošní úroda chmele byla průměrná a proti loňsku klesla o 17 procent na 5925 tun "zeleného zlata". Sdělila to mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. V hlavní Žatecké oblasti se úroda snížila o 953,75 tuny na 4323 tun, což je meziroční pokles o 18 procent. Podle tajemníka Svazu pěstitelů chmele Michala Kovaříka stojí za slabší úrodou počasí, zvlášť pak nedostatek srážek v oblasti v letních měsících. Průměrný výnos letos činil 1,19 tuny na hektar, loni by o 0,24 tuny na hektar vyšší.

Podle ústavu pomohly květnové a červnové srážky k tomu, že rostliny chmele byly většinou mohutné a tvořily skoro souvislé stěny. "V prvních dvou dekádách srpna však denní teplota opakovaně překračovala 30 °C a současně výrazně klesala noční teplota. Tento výkyv teplot působil naopak negativně na růst a vývoj hlávek," řekla Kršková. V srpnu pak pořádně zapršelo až na konci měsíce, takže deště už nepomohly chmelovým hlávkám v růstu, jenom ztížily sklizeň. Podle Kovaříka bylo na Žatecku i v červenci sucho a vláha chmelu chyběla. "Na druhou stranu je pravda, že letošní rok je o trochu lepší na obsah alfa hořkých látek," dodal tajemník.

Sklizňové plochy chmelnic proti loňsku klesly o 36,7 hektaru na 4966 hektarů. Loni činily 5003 hektarů. Podle tajemníka se nyní nedá odhadnout, jak se v příštím roce změní.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down