05.03.2020 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní vichřice poničily v Krkonoších až osm tisíc kubíků dřeva

Tři vichřice od začátku letošního roku na území Krkonošského národního parku (KRNAP) poničily celkem 7500 až 8000 metrů krychlových dřeva, což představuje zhruba stejný počet stromů. Nejhorší byla větrná bouře Sabine, která se přehnala přes Krkonoše v první polovině února, vyplynulo z vyjádření zástupců Správy KRNAP.

"Letos evidujeme v souvislosti se škodami na lesních porostech tři vichřice. První se přehnala přes Krkonoše okolo 10. ledna, druhou byla vichřice označovaná jako Sabine a po ní vichřice Julie. Na vrub první události jde asi tisíc kubíků, na druhou okolo pěti tisíc kubíků a zbytek na třetí," řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Vítr ani v jednom případě nezpůsobil v krkonošských lesích rozsáhlé plošné škody. Většinou šlo o jednotlivé stromy či malá ložiska. Omezení pohybu na turistických cestách v souvislosti s možností pádů poškozených stromů či větví v současnosti nejsou, uvedl Drahný.

Nejničivějším větrem na území Krkonoš za posledních 25 let byl orkán Kyrill, který v lednu 2007 poškodil v Krkonoších 88 tisíc metrů krychlových dřeva a zasáhl plochu 3900 hektarů. KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55 tisících hektarů. Rozloha dnešních lesů na české straně Krkonoš je zhruba 37 tisíc hektarů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down