Letošní zima se podle Agrární komory zemědělským podnikům prodraží

Letošní zima bude pro zemědělce až o třetinu dražší než ty předchozí. Je o tom přesvědčen prezident Agrární komory Jan Veleba. Silné mrazy vedle možného poškození porostů na polích způsobily problémy v živočišné výrobě. Přívaly sněhu zase znamenají vyšší náklady na odklízení a ohrožují střechy zemědělských budov

Podle Veleby byla v některých regionech, například na Plzeňsku či Rakovnicku, při silných mrazech na polích minimální sněhová pokrývka a mohly vzniknout škody na zasetých plodinách. V živočišné výrobě zase mrazy v řadě případů komplikovaly zásobování vodou, která zamrzala a praskaly přívody do stájí. „Problémy byly větší než obvykle,“ uvedl Veleba. Nízké teploty navíc mívají i dopad na užitkovost zvířat, tedy přírůstky hmotnosti nebo dojivost. Nynější počasí podle šéfa komory vyvolává obavy kvůli tomu, že porostům nesvědčí, pokud na ně napadne vlhký sníh, který může zmrznout v souvislý zledovatělý příkrov. „Rostliny pak nemají přístup vzduchu a dochází k vymrzání,“ uvedl.
Průběh zimy je důležitý pro sklizeň dalšího roku. Značné škody způsobilo nepříznivé zimní počasí na polích například na přelomu let 2002/2003. Zemědělci pak na jaře zaorali více než pětinu ozimých obilovin z původní plochy přibližně 902 tisíc hektarů a také zhruba třetinu z 333 tisíc hektarů ozimé řepky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *