Letošní žně jsou nebývale pomalé, zatím jsou sklizena tři procenta ploch obilnin

Letošní žně jsou nebývale pomalé kvůli opožděné vegetaci. Dnes to uvedlo ve sklizňovém zpravodajství Ministerstvo zemědělství. Sklizena jsou tři procenta ploch základních obilnin, loni to byl touto dobou dvojnásobek. Řepky je sklizeno přes procento ploch, loni byl zhruba pětinásobek. Postup prací zpomalují také bouřky s kroupami. "Postup sklizně i v letošním roce vykazuje značné lokální rozdíly. Sklizeň obilnin a řepky vůbec nezačala v Karlovarském kraji, v ostatních krajích, kromě Ústeckého, Jihomoravského a Zlínského, se zatím sklízí pouze obilniny," uvedl úřad.

Nejvíce žně pokročily v Ústeckém kraji, kde je sklizená zhruba desetina ploch obilnin, následují Zlínský kraj a jižní Morava. "V Ústeckém kraji je sklizeno 10,3 procenta ploch řepky, v Jihomoravském kraji 5,1 procenta a ve Zlínském kraji 1,3 procenta. V ostatních krajích sklizeň řepky ještě nezačala," dodalo ministerstvo. Průměrný výnos řepky zatím činí 2,82 tuny na hektar, loni byl touto dobou podobný.

Podle prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) zemědělci v Česku letos sklidí přibližně 6,767 milionu tun základních obilnin, o 7,1 procenta méně než loni. Hlavní příčinou očekávané slabší úrody je podle statistiků i Zemědělského svazu mokrý podzim, který neumožnil zasít všechny ozimé plodiny. Podle ekonoma Lukáše Kovandy z dat ČSÚ také vyplývá, že v Česku skončila "zlatá éra" pěstování řepky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down