30.08.2005 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní žně jsou za polovinou, úroda i kvalita budou nižší

Letošní žně, jež zpozdilo deštivé počasí, se počátkem týden přechýlily do druhé poloviny. Na jihu Moravy již téměř skončily, na Zlínsku a severu Čech je zemědělci chtějí dokončit tento týden, v jižních a západních Čechách plánují sklidit úrodu do poloviny září. Sklizeň ztížilo hlavně deštivé počasí, obilí je vlhké a někde už klíčí přímo v klasech. Úroda je ve srovnání s loňským rekordním rokem spíše průměrná, zároveň klesá její kvalita.

"Výnosy jsou průměrné, výrazně ale kvůli deštivému počasí klesá kvalita obilí," řekl Jiří Teplý z Agrární komory pro Liberecko a Jablonecko. Obilí má navíc poměrně vysokou vlhkost, a tak se sklizeň pěstitelům prodražuje, protože ho musejí nechávat sušit. Prodlužování žní zemědělcům přináší ekonomické ztráty. Zatímco na začátku sklizně byla například na Zlínsku většina sklizené pšenice v potravinářské kvalitě, v posledních dnech jde pouze o pšenici vhodnou ke krmení. "To má pro zemědělce značný ekonomický dopad, neboť rozdíl v kvalitě znamená finanční ztrátu zhruba 25 procent," uvedl ředitel zlínské zemědělské agentury František Fojtík. V Ústeckém kraji někteří pěstitelé již část úrody zaorávají. S prodejem otálejí, čekají na lepší cenové nabídky a část úrody vyvezou do sousedního Saska. Podle zemědělců jsou největším problémem letošních žní nízké prodejní ceny, které jsou proti průměrným rokům o více než pětinu nižší. Loni zemědělci prodávali potravinářskou pšenici za více než 3000 korun za tunu. "Spolu s poklesem výnosů odhaduji propad letošních tržeb za sklizeň o 20 až 25 procent oproti standardu," řekl předseda plzeňské krajské agrární komory Jaroslav Šíma. Hektarové výnosy se liší v řádech tun. Například na Litoměřicku činí výnos z pšenice 5,1 tuny z hektaru, v Libereckém kraji se u obilovin pohybuje od tří do pěti tun z hektaru. Na jihu Čech se pohybují kolem kolem 4,9 tuny z hektaru, což je až o pětinu méně než loni. Čísla jsou však individuální. "Někde mají i sedm tun, některé podniky zase jen kolem tří tun z hektaru," uvedla ředitelka krajské agrární komory Hana Hricová. Podle ředitele agrární komory ve Žďáru nad Sázavou na Vysočině Václava Špačka mají zemědělci problémy také s uskladněním a odbytem. "Sklady zůstaly dost naplněné od loňska, někteří odběratelé nemají o obilí zájem," vysvětlil. Podle něj se zatím výnos na Žďársku jeví spíš nadprůměrný. Problémy asi budou mít farmy, které nechovají hospodářská zvířata a obilí nemohou zkrmit. Ministr zemědělství Petr Zgarba farmářům doporučuje, aby nespoléhali jen na rostlinnou výrobu, pokud nechtějí mít stálé potíže s cenou a odbytem obilí. Producenti, kteří se váží jen na pěstování obilí, by letos mohli skončit ve ztrátě, řekl.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down