25.07.2023 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní žně postupují pomaleji než vloni

Zemědělci k 24. červenci sklidili 28 procent ploch obilnin. Žně pokračují pomaleji než loni, kdy bylo touto dobou sklizeno 37 procent ploch. Z polí zatím svezli přes 2,27 milionu tun obilovin. Pomalejší než loni jsou práce i u řepky, které se sklidilo téměř 40 procent osetých ploch. Minulý rok to byla touto dobou zhruba polovina. Ve žňovém zpravodajství to uvedlo Ministerstvo zemědělství. Podle něj lze očekávat, že postup prací v posledním červencovém týdnu zpomalí kvůli očekávanému ochlazení a dešti.

Obiloviny dosud zemědělci posekali na 348.611 hektarech, loni byla podle ministerstva sklizena plocha o 28 procent větší. Průměrný hektarový výnos je zatím v celé ČR 6,52 tuny, proti průměru z celého loňskému roku je o zhruba 12 procent vyšší. Stejně jako loni postupují práce v některých krajích rychleji, než je průměr celé ČR. Tradičně nejrychleji postupují v Jihomoravském kraji, kde zemědělci sklidili téměř 52 procent ploch. Naopak v Karlovarském je to zhruba sedm procent ploch. Nejrozšířenější plodiny, tedy ozimé pšenice, se sklidilo 1,26 milionu tun z téměř čtvrtiny osetých ploch. U konce je sklizeň ozimého ječmene, zbývá 4250 hektarů, což jsou méně než čtyři procenta osetých ploch. S polí se ozimého ječmene svezlo přibližně 810 000 tun a hektarový výnos dosahuje 6,51 tuny, což je zhruba o šest procent víc než loni. V minulém týdnu se výrazně proti předchozímu žňovému zpravodajství rozšířila sklizeň jarního ječmene. Posekáno je přes 16 procent ploch. I tak jsou ale práce pomalejší než loni, kdy to bylo ve třetím červencovém týdnu přes 30 procent. Na začátku jsou stále žňové práce u ovsa, žita, jarní pšenice i triticale. Z řepkových polí zatím zemědělci svezli 458 861 tun. Průměrný výnos je 3,23 tuny na hektar, oproti průměru za loňský rok je výnos o 4,7 procenta nižší. Zemědělci budou letos sklízet z 1,245 milionu hektarů obilovin. Ve srovnání s loňskem je to o zhruba 53 000 hektarů méně. Plocha osetá řepkou naopak vzrostla o téměř 36 000 hektarů na letošních 379 943 hektarů. Podle prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) sklizeň základních obilovin letos ve srovnání s loňskou nadprůměrnou úrodou klesne o 8,1 procenta na 6,955 milionu tun. Řepky by měli zemědělci sklidit 1,223 milionu tun, což je proti loňsku nárůst o 4,9 procenta.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down